- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
Ruku na srdce: Ste si stopercentne istí, čo v noci robíte? Kým spíte? Ak nie, môžete si predsa kúpiť kameru. Ale keď si budete na druhý deň pozerať záznamy, určite sa presvedčte, či ste naozaj sami…
Námesačný patrí skôr ku kratším Fitzekovým trilerom. Autor v 43 krátkych kapitolách vyrozprával zážitky mladého architekta Leona Nadera. Pri čítaní vás príbeh vtiahne, nepustí vás a túžite si prečítať ešte jednu kapitolu, potom ešte jednu... veď je krátka, a odrazu ste na poslednej strane.
Námesačný človek vstane z postele, pohybuje sa po miestnosti s očami otvorenými dokorán, ale v skutočnosti hlboko spí. Môže si nezmyselne mumlať popod nos, ale môže aj úplne súvisle a zrozumiteľne rozprávať. Dokáže robiť aj mnoho iných zložitých vecí, napríklad šoférovať, hrať na hudobnom nástroji alebo presúvať nábytok. Hoci má otvorené oči, svoje okolie si neuvedomuje, nevidí, a preto naráža do predmetov, môže spadnúť, nechtiac udrieť partnera či sám sa poraniť.
Námesačnosťou trpí aj mladý hrdina Fitzekovej knihy. Aby zistil, ako sa správa v spánku, upevní si na čelo kameru, ktorá sa pri pohybe aktivuje – a keď si na druhý deň pozrie záznam, čaká ho objav, ktorý ďaleko presahuje hranice jeho predstavivosti: jeho nočné Ja zostupuje cez akési neznáme dvere do tmy...
Keď bez vysvetlenia zmizne jeho manželka Natalie, Leon sa obáva, že jej v námesačnosti mohol nechtiac ublížiť. Vydá sa ju hľadať do hlbín tajomného medzisveta.
Sebastian Fitzek sa opäť ukázal ako kreatívny a vynaliezavý spisovateľ, ktorý vie uchopiť napohľad bežnú tému, či problém a vytvoriť napínavý príbeh. Jeho Námesačný je miestami temný, mrazivý a aj smutný. No rozhodne pútavý - vo viacerých líniách rozohral hru plnú intríg a podrazov. Zamotá vám hlavu, stiera líniu medzi realitou a snami/spánkom. Aj preto je to mierne strašidelný triler, ktorý vás prinúti zamyslieť sa – čo sa naozaj deje, keď v noci spím? A možno poznáte niekoho, kto je tiež námesačný a fabulačné kolieska v hlave sa naplno roztočia :o)
„Tá vec na tvojej hlave je rádiovo riadená spánková kamera,“ vysvetľoval Volwarth pokojným hlasom.
„A filmuje všetko, čo vo sne robím?“
„Áno. Reaguje na pohyb, to znamená, že sa zapne, len čo vstaneš. Elektródy na meranie tvojich mozgových elektrických impulzov, pohybov svalov a očí tentoraz výnimočne vynecháme. Nebudú tu žiadne káble,môžeš sa teda úplne voľne pohybovať.“
Populárne články
Predchádzajúci článok
Ako Stalinove vojská tlačili na Ukrajinu...