Utorok, 23. apríl 2024
Mimoriadne správy

Objavujte zabudnuté a stratené Slovensko. Hrady, kúpele i kostoly

 Milan Buno  17. november 2022  270  
Objavujte zabudnuté a stratené Slovensko. Hrady, kúpele i kostoly

Ruiny hradov, zvyšky kostolov či chátrajúce budovy kúpeľov... Z niektorých stavieb zostala len veža, z niektorých len hŕba sutín alebo len nepatrné zvyšky.


Nazrite do histórie Slovenska a odhaľte zabudnuté hrady, kostoly i kúpele v jedinečnej trilógii Stratené Slovensko.
Autori kníh sa snažili poodhaliť tajomstvá z dejín týchto zaujímavých stavieb, previesť nás zložitými obdobiami, ktoré tieto stavby zažívali a poukázať tak na pominuteľnosť, ktorá je súčasťou aj nášho každodenného života.


Zabudnuté hrady


Slovensko možno nazvať aj ako krajinu hradov. Z takmer 300 hradov zostalo však dodnes ani nie 100 zrúcanín či malých ruín. Kniha učiteľa dejepisu Tomáša Grančaya predstavuje takmer 40 hradných lokalít východného Slovenska, kde nájdeme už len torzá kedysi významných stavieb našej histórie. Vo výbere sú niektoré známe lokality, ale aj také, o ktorých verejnosť takmer nič nevie.


Kostoly a ich pohnuté osudy


Kniha je putovaním po miestach kde kedysi stáli nielen stredoveké, ale aj novoveké stavby kostolov či kaplniek, ktoré dnes už nenájdeme. Pritom ponúkali neopakovateľnú atmosféru, závan starých čias, kedy sa človek díval na svet úplne inými očami ako dnes. Dlhé stáročia dominovali osadám a dedinám a dnes už ani mnohí z ich obyvateľov nevedia kde stáli. Autor Štefan Podolinský sa podujal zmapovať mnohé z týchto lokalít a kniha je výsledkom jeho niekoľkoročného bádania.


Zaniknuté kúpele


Na území Slovenska sa v minulosti nachádzalo vyše 120 kúpeľných miest. Boli samozrejme rôzneho významu, veľkosti a zamerania, ale takmer všetky disponovali vhodným prírodným liečivým zdrojom a plnili svoj liečebný účel. Mnohé z nich mali iba lokálny význam a ich klientelu tvorili najmä obyvatelia blízkeho okolia. Líšili sa tiež vybavenosťou kúpeľných zariadení, kvalitou poskytovaných služieb a možnosťami rozptýlenia hostí po absolvovaní príslušných procedúr. Viaceré kúpeľné miesta v priebehu 20. storočia postupne zanikali a kniha Martina Kostelníka približuje pomocou unikátneho obrazového a textového materiálu práve osud týchto kúpeľov.


„Ako vydavateľ kníh o Slovensku a časopisu Krásy Slovenska som pociťoval v poslednej dobe čoraz viac potrebu komplexného spracovania všetkého, z kultúrno-historického hľadiska zaujímavého, čo existovalo na území Slovenska a dnes už neexistuje alebo chátra. Z tohto dôvodu je tu pripravovaná trilógia, ktorá kompletne mapuje túto časť kultúrneho dedičstva Slovenska,“ povedal vydavateľ a milovník Slovenska, našej prírody i pamiatok Daniel Kollár na margo novej knižnej trilógie Stratené Slovensko.