Utorok, 18. jún 2019
Zamračené  20,5 °C
Mimoriadne správy

Na Colours of Ostrava prídu Kronos Quartet aj džezová klaviristka Hiromi

 Webnoviny  10. január 2019  62
Na Colours of Ostrava prídu Kronos Quartet aj džezová klaviristka Hiromi

BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) - Tohtoročný festival Colours of Ostrava ponúkne svojim návštevníkom okrem hlavných hviezd ako The Cure alebo Florence + The Machine taktiež výnimočné zážitky z oblasti jazzu alebo súčasnej klasickej hudby.

V unikátnom prostredí auly Gong sa predstaví napríklad americký Kronos Quartet, držiteľ Grammy, ktorý vďaka svojmu majstrovstvu a zároveň inovátorstvu patrí k najznámejším sláčikovým kvartetám súčasnosti.

Z veľkých jazzových mien príde zázračná japonská klaviristka Hiromi, podmanivý sardinský trubkár Paolo Fresu so svojim “Devil” kvartetom, britský experimentálny saxofonista a klarinetista Shabaka Hutchings s formáciou Sons of Kemet v ojedinelej verzii XL so štyrmi bubeníkmi a nórsky trubkár Mathias Eick, ktorý je známy vrelým lyrickým tónom a spoluprácou s vydavateľstvom ECM.

Kronos Quartet


Kronos Quartet, ktorý tvoria huslisti David Harrington a John Sherba, hráč na violu Hank Dutt a violončelistka Sunny Yang, už skoro päťdesiat rokov rúcajú predstavy o tom, že podobné telesá majú hrať klasickú hudbu v oblekoch.

Ich členovia prišli s neuveriteľne širokým repertoárom - od modernej klasiky cez experimentálnu avantgardu, minimalizmus, folk a rock až k world music a k vlastnej nadčasovej tvorbe.Spolupracovali s Davidom Bowiem, Laurie Anderson, Björk, Daveom Matthewsom alebo Paulom McCartneym, s Terrym Rileym, Arvo Pärtom, Astorom Piazzollom, Philipom Glassom, Henrykom Góreckým či Stevom Reichom. Nahrávali s hudobníkmi a autormi z Afriky, Blízkeho východu, Indie, Sibíru, Balkánu alebo Mexika a ich hudba sa objavila v mnohých filmových soundtrackoch.

Hiromi Uehara


Oslnivé skladateľstvo, virtuózna technika, nenapodobiteľná dynamická hra, do ktorej vášnivo vkladá celé telo, keď pri klavíri doslovne tancuje, rýchlosť a pankáčske účesy - to je jedna z najvýraznejších jazzových klaviristiek súčasnosti Hiromi Uehara.

Skladateľka, ktorá s neuveriteľnou ľahkosťou prepája jazz s klasikou, rockom a ďalšími žánrami, odmieta svoju hudbu definovať.Vlastnými albumami dosť šetrí, prednosť dáva spoluprácam s vynikajúcimi hudobníkmi: s Triom Stanleyho Clarka získala Grammy, s Chick Coreom nahrávala aj koncertovala a s basgitaristom Anthony Jacksonom a bubeníkom Simonom Phillipsom tvorí The Trio Project.

Medzi nezabudnuteľné zážitky však patria jej sólové vystúpenia, ktoré su v podstate možnosťou sledovať zázrak v priamom prenose.

Paola Fresa


Sardínskeho trubkára Paola Fresa nahrávajúceho a koncertujúceho v mnohých zostavách obdivujú jazzmani z celého sveta: Dave Douglas, Uri Caine, Carla Bley, John Zorn, Ralph Towner, Dhafer Youssef, Nguyen Lê albo Bill Frisell.

Jeho najbližší spoluhráč z posledných rokov - kubánsky klavirista Omar Sosa, ktorý na Colours vystúpil minulý rok - o ňom povedal: “Pre mňa predstavuje hlas Paolovej trúbky zmes Cheta Bakera alebo Milesa Davisa s jemným dotykom Stredomoria. Niekedy je jeho hlas ako malý vtáčik, niekedy ako anjel, ktorý ide unikátnym smerom.

Devil Quartet založil Fresu v roku 2004 a spolu s gitaristom Bebo Ferrom, kontrabasistom Paolinom Dalla Portom a bubeníkom Stefanom Bagnolim sa prepracovali k čisto akustickému, doslovne až k magickému zvuku, s ktorým oslňujú po celom svete.

Shabaka Hutchings s kapelou Sons of Kemet


Shabaka Hutchings a jeho Sons of Kermet patria k vrcholovým veľvyslancom britskej jazzovej rebélie.

S hráčom na tubu Theonom Crossom a dvoma bubeníkmi (Tom Skinner a Eddie Hickse) spájajú jazz, v experimentálnych kombináciach s hip hopom, grime, punkom, afrobeatom, dubom, africkou diasporou, karibským calypso, ska aj karnevalmi. Na Colours sa predstaví v ojedinelej XL verzii - s dvoma bubeníkmi naviac.Hutchings hral so Sun Ra Orchestra, hviezdou ethio-jazzu Malatom Astatkom, búril sa v Melt Yourself Down a v roku 2016 bol prvýkrát nominovaný na Mercury Prize.

Tretí album Sons of Kemet pomenovaný Your Queen Is a Reptile a nominovaný na Mercury Prize, sa podľa magazínu Wire stal najlepšou nahrávkou roku 2018 a vôbec jedným zo zásadných albumov posledných rokov.

Mathias Eick


Štyridsaťročný nórsky trubkár Mathias Eick je považovaný za jazzový zázrak, skladateľa otvoreného viacerým vplyvom, zároveň v severskom jazze jasne rozpoznateľného pre svoje atmosferické a melancholické melódie.

Od samého začiatku získal dôveru producenta Manfreda Eichera z vydavateľstva ECM, aj keď sa Eickove dlhoročné pôsobenie v skupine Jaga Jazzist alebo hosťovanie pri psychedelických post-rockeroch Motorpsycho s estetikou ECM obchádzalo.Do nej sa vložil v nahrávkach Jacoba Younga, Iro Haarla alebo bubeníka Manua Katchého. Spolupracoval aj s Chick Coreom či Patom Methenym. Album Ravensburg, na ktorom prvýkrát v kariére spieva, pomenoval po rodisku svojej babičky a inšpiráciou sa mu stala rodina, deti a priatelia.

Na Colours ho bude sprevádzať výnimočná kapela: basgitarista Audun Erlien, bubeník Torstein Lofthus, klavirista Andear Ulvo a huslista Håkon Aase.

Účasť na 18. ročníku Colours of Ostrava, ktorý sa bude konať od 17. do 20. júla v industriálnom areáli Dolních Vítkovic, predtým potvrdili aj Rag'n'Bone Man, Mogwai, Mariza, Shaka Ponk, Lewis Capaldi, Xavier Rudd, Tom Walker a Gang of Youths.

Informácie pochádzajú od PR manažéra festivalu Zdenka Hanouta a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Colours of Ostrava
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Colours of Ostrava prídu Kronos Quartet aj džezová klaviristka Hiromi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.