Pondelok, 27. september 2021
Oblačno  13,4 °C
Mimoriadne správy

Ministerka kultúry Milanová udelila piatim remeselníkom čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby

 Webnoviny  10. september 2021  51
Ministerka kultúry Milanová udelila piatim remeselníkom čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby

10.9.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) v piatok odovzdala čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby pätici remeselníkov v sídle Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave. Informovala o tom vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Titul udeľujú už desiatky rokov


Ocenenie si prevzali čipkárka Soňa Bezúchová z Banskej Bystrice, sklár Peter Dolinaj z Valaskej Belej, rezbár Michal Fratrič z Banskej Bystrice a autorská džbankárska dvojica Tatiana Homolayová Hanzelová z Marianky a Peter Lužák zo Stupavy.

Tento čestný titul udeľuje ÚĽUV spoločne s Ministerstvom kultúry SR každoročne od roku 1959. O laureátoch rozhoduje odborná komisia zložená z výtvarníkov, etnológov, dizajnérov a ďalších odborných pracovníkov.

Tradičné remeslá sú čoraz vzácnejšie


„Ľudová umelecká tvorba spoluvytvára našu národnú identitu a je zrkadlom toho, ako vyzeral kedysi dávno život u nás,“ napísala Milanová.

Verí, že diela ocenených pripomenú i nasledujúcim generáciám minulosť. Podľa nej sú tradičné remeslá a ľudová umelecká tvorba čoraz vzácnejšie.

Dodala, že ich spoločnou úlohou je vytvoriť im čo najlepšie podmienky, aby nielen prežívali, ale aby mohli prekvitať.

Viac k témam: čestný titul, majster ľudovej umeleckej výroby, ocenenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerka kultúry Milanová udelila piatim remeselníkom čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.