- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Na jednej strane je mladík, ktorý si začal plniť americký sen: začal hrať milovaný basketbal, americká univerzita mu dala štipendium, prijali ho medzi seba...
A na strane druhej jeho zavraždený otec, matka so synmi v utečeneckom tábore, on sa nemohol vrátiť po nich, zachrániť ich, pomôcť im...a tak chcel hrať čo najlepšie, aby zarobil a dokázal ich priviezť do Štátov...
Práve vyšla novinka od Johna Grishama, majstra právnických trilerov. Tentoraz však z iného súdka – športová kniha s problematikou utečencov na pozadí... „Napísal som ďalšiu knihu, no tentoraz je trochu iná – žiadni právnici, súdy, ani súdne spory. Je to kniha o športe, o basketbale, ktorý, ako vieme, je mimoriadne populárny na celom svete, najmä v Európe a východnej Európe,“ približuje exkluzívne pre slovenských čitateľov slávny spisovateľ.
Kniha má v origináli názov Sooley (v slovenčine Smeč) a Sooley je meno hlavnej postavy.
17-ročný Samuel „Sooley“ Sooleymon pochádza z Afriky, z Južného Sudánu, vojnou zničenej krajiny s množstvom problémov. Má však veľké sny.
Sooley je vynikajúci hráč, takže v lete cestuje do Spojených štátov, aby na basketbalovom turnaji predviedol svoje zručnosti – tieto basketbalové turnaje sú športové podujatia, na ktorých americké univerzity draftujú najlepších hráčov. Sooley hrá proti hráčom z celého sveta.
No kým je v Amerike, v Južnom Sudáne začne občianska vojna a Sooley sa zrazu nemôže vrátiť domov, pretože žiadny domov už nemá. Jeho dom podpálili povstalecké vojská a zvyšky jeho rodiny sa dostali do utečeneckého tábora.
„V tomto príbehu sa zaoberám tým, čo sa deje v Afrike a utečeneckých táboroch, ale píšem aj o tom, ako vyzerá študentský život a svet basketbalu. Písanie tejto knihy ma veľmi bavilo, pretože je to trochu zmena a dúfam, že sa bude páčiť aj vám,“ odkazuje John Grisham.
Smeč z vydavateľstva Ikar je naozaj úplne iný John Grisham, na akého sme zvyknutí. Je fajn nazrieť do sveta basketbalu, ako to beží v USA, lanárenie hráčov, vyhľadávanie po celom svete, stredoškolský a vysokoškolský basketbal, agenti, peniaze, zápasy a šampionáty.
A na pozadí toho všetkého sa odvíja situácia s utečencami.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:
Milan Buno, knižný publicista
Populárne články
Predchádzajúci článok
Zomrel Gabriel Bach, bol prokurátorom v procese s nacistom EichmannomNasledujúci článok
RTVS spúšťa celodenné spravodajstvo, uvedomuje si silnú vlnu dezinformácií