Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,7 °C
Mimoriadne správy

ZMOS upozornil Matoviča na nesplnenie avizovanej pomoci pre komunálne podniky

 Webnoviny  24. október 2020  74
ZMOS upozornil Matoviča na nesplnenie avizovanej pomoci pre komunálne podniky

24.10.2020 (Webnoviny.sk) - Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger upozornil predsedu vlády Slovenskej republiky na nesplnenie avizovanej pomoci pre komunálne podniky a požaduje ich zaradenie medzi subjekty, ktoré sa môžu uchádzať o štátnu pomoc.

Žiadali zmenu legislatívnych opatrení


Podľa združenia územná samospráva tvorí neoddeliteľnú súčasť celej verejnej správy. Významnou mierou sa pritom podieľa na tvorbe hrubého domáceho produktu formou investícií do svojho majetku a prostredníctvom komunálnych podnikov má dosah na kvalitu a rozsah zabezpečovaných verejných služieb a verejnoprospešných činností. V tlačovej správe o tom informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

ZMOS podľa Trégra už počas prvej vlny pandémie koronavírusu žiadal úpravu legislatívnych opatrení tak, aby do schém a projektov finančnej pomoci boli zahrnuté všetky subjekty miestnej územnej samosprávy, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť. Dodal, že v tejto súvislosti oslovili viacerých ministrov, ktorí dali ich argumentom za pravdu. „Avšak sme nútení konštatovať, že k očakávanej zmene v prospech nároku komunálnych podnikov na finančné kompenzácie nedošlo, čo znásobuje ich veľmi vážne problémy,“ uzavrel.

Diskriminačné prostredie


ZMOS preto zdôrazňuje, že v praxi nedošlo k žiadnym zmenám, v súlade s ktorými by boli do finančnej pomoci zahrnuté podnikateľské subjekty zriadené alebo založené miestnou územnou samosprávou alebo samotné mestá a obce, ktoré vykonávajú vedľajšiu podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia, ale pod rovnakým identifikačným číslom, ako je identifikačné číslo príslušnej samosprávy.

Pána predsedu vlády som preto v liste upozornil na to, že vo vzťahu ku komunálnym podnikom je naďalej vytvárané diskriminačné prostredie, ktoré im spôsobuje existenčné problémy, čo sa môže prejaviť nielen v útlme podnikateľských aktivít, ale napríklad aj v prepúšťaní a prehĺbení negatívnych ekonomických problémov. ZMOS preto očakáva, že tieto podniky budú zaradené medzi oprávnené subjekty, ktoré majú nárok na finančnú pomoc ako ostatné podnikateľské prevádzky,“ zdôraznil Branislav Tréger.

Zdroj: Webnoviny.sk - ZMOS upozornil Matoviča na nesplnenie avizovanej pomoci pre komunálne podniky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.