Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  26,5 °C
Mimoriadne správy

ZMOS požaduje pre omikron predĺžiť termíny na predkladanie finančných a účtovných výkazov

 Webnoviny  24. január 2022  58
ZMOS požaduje pre omikron predĺžiť termíny na predkladanie finančných a účtovných výkazov

24.1.2022 (Webnoviny.sk) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadalo rezort financií o predĺženie termínu na podávanie riadnej účtovnej závierky a ďalších finančných výkazov. Tlmočí tak požiadavku miest a obcí, ktorým predĺženie termínu v súvislosti s epidemiologickou situáciou pomohlo minulý rok. Informoval o tom ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Odklad účtových závierok


Subjekty miestnej územnej samosprávy sú povinné predkladať rezortu financií informácie o výsledkoch plnenia rozpočtu a riadnu účtovnú závierku, a to najneskôr do 5. februára nasledujúceho vykazovaného resp. účtovného obdobia.

Povinnosť predkladania finančných a účtovných výkazov za rok 2020 sa vlani odložila do 28. februára 2021, resp. do 31. marca 2021. Dôvodom bola nepriaznivá epidemiologická situácia spôsobená ochorením COVID-19.

Podľa odborníkmi zverejňovaných predpokladov šírenia variantu omikron sa prudko zvýši počet infikovaných týmto variantom, medzi ktorými sa podľa Kaliňáka s určitosťou ocitnú aj zamestnanci mestských a obecných úradov, ktorí zabezpečujú agendu spojenú so spracovaním a následným predkladaním finančných a účtovných výkazov. Môže tak nastať výpadok zamestnancov.

Hodnotenie rozpočtu verejnej správy


Združenie miest a obcí Slovenska na základe týchto obáv žiada rezort financií o odloženie termínu na predkladanie finančných výkazov a účtovnej závierky miest a obcí za rok 2021 do 31. marca 2022.

„Predĺženie termínu sa osvedčilo aj minulý rok, pričom nemáme vedomosť o tom, že to spôsobilo vážne problémy vo vzťahu k hodnoteniu rozpočtu verejnej správy za rok 2020,“ uzavrel Kaliňák.

Agentúra SITA osloví so žiadosťou o reakciu MF SR.

Viac k témam: COVID-19, Hospodárenie miest a obcí, omikron, Ročné zúčtovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - ZMOS požaduje pre omikron predĺžiť termíny na predkladanie finančných a účtovných výkazov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.