Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Živnostníci vyjadrili zásadný nesúhlas s návrhom poslancov OĽaNO, majú niekoľko pripomienok

 Webnoviny  26. október 2022  137  
Živnostníci vyjadrili zásadný nesúhlas s návrhom poslancov OĽaNO, majú niekoľko pripomienok

26.10.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenský živnostenský zväz vyjadruje zásadný nesúhlas s návrhom novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorou by sa mala zapojiť verejnosť do kontroly vydávania pokladničných dokladov. Zároveň žiada o zastavenie tohto legislatívneho procesu. Informovala o tom prostredníctvom tlačovej správy generálna sekretárka zväzu Miriam Bellušová.

Vplyv na štátny rozpočet


Zväz má k návrhu poslancov Národnej rady SR Anny Andrejuvovej a Milana Vetráka (OĽaNO) niekoľko pripomienok. Návrh novely zákona podľa neho napríklad neobsahuje kalkuláciu vplyvu na štátny rozpočet a zakladá stav právnej neistoty pre verejné financie, nakoľko predpokladá neidentifikované negatívne vplyvy na štátny rozpočet.

Okrem toho živnostníci hovoria o prenášaní kontrolnej funkcie na občanov zo strany štátnej správy a tiež znevýhodnení občanov, ktorí nemajú dostatočné digitálne znalosti alebo nevlastnia vhodný typ elektronického zariadenia.

Návrh viacerých opatrení


Zväz kritizuje postup pri uplatňovaní si príspevku, ktorý podľa neho vyvoláva oprávnené obavy o dodržiavaní zákona o ochrane osobných údajov. „Žiadateľ bude vo svojej žiadosti uvádzať osobné údaje, číslo bankového účtu, údaje o svojom nákupnom správaní, údaje o svojom pohybe/lokácií a tieto údaje budú vyžadovať zvýšenú ochranu pred zneužitím," poznamenal.

Slovenský živnostenský zväz pripomenul, že navrhuje viaceré opatrenia v oblasti výberu dane z pridanej hodnoty s cieľom podporiť oživenie slovenského hospodárstva zasiahnutého pandémiou ochorenia COVID-19 a energetickou krízou. Požaduje zásadne zvýšiť výšku obratu pre povinnú registráciu za platiteľa DPH zo súčasných 49 790 eur na 85-tisíc eur.

Rovnako žiada znížiť sadzby dane z pridanej hodnoty na tovary a služby poskytované v súvislosti s výstavbou nových domov a bytov, a tiež renováciou a úpravou, vrátane demolácie a rekonštrukcie a opravy bývania a súkromných obydlí.

Viac k témam: Elektronická registračná pokladnica, Živnostníci
Zdroj: Webnoviny.sk - Živnostníci vyjadrili zásadný nesúhlas s návrhom poslancov OĽaNO, majú niekoľko pripomienok © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.