Utorok, 11. máj 2021
Slnečno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Zamestnávateľov a SZČO žiadajúcich o Prvú pomoc čakajú zmeny, určovanie poklesu tržieb sa opäť upraví

 Webnoviny  17. marec 2021  37
Zamestnávateľov a SZČO žiadajúcich o Prvú pomoc čakajú zmeny, určovanie poklesu tržieb sa opäť upraví

17.3.2021 (Webnoviny.sk) - Spôsob určovania poklesu tržieb zamestnávateľa a povinne poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) pri posudzovaní nároku na tzv. Prvú pomoc sa od konca marca tohto roka zmení.

Zamestnávateľovi a SZČO sa opäť umožní určovať pokles tržieb porovnávaním tržby dosiahnutej za aktuálny mesiac s tržbami dosiahnutými za jednotlivé mesiace roku 2019 alebo s mesačným priemerom tržieb za rok 2019. V stredu o tom rozhodla vláda.

Pokles treba nahlásiť poisťovni


Zamestnávateľ a SZČO, ktorí začali vykonávať činnosť v januári alebo februári tohto roka a činnosť nevykonávali v rovnakom mesiaci roku 2019, budú mať naďalej možnosť si určiť pokles tržieb porovnaním aktuálneho mesiaca na výšku tržieb dosiahnutú za február tohto roka.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Zamestnávateľ alebo SZČO si zvolí metódu určenia poklesu tržieb podľa situácie, ktorá sa naňho vzťahuje. Pokles tržieb o 40 percent a viac oznámi príslušnej poisťovni.

Súčasná úprava je nepostačujúca


Nový spôsob určenia poklesu tržieb sa prvýkrát uplatní za marec tohto roka pri odklade splatnosti poistného, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ a SZČO. Postup určovania poklesu tržieb za obdobie do februára tohto roka zostáva nezmenený.

"Súčasná úprava spôsobu poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti sa stala nepostačujúcou," uviedlo ministerstvo práce. Novým spôsobom určovania poklesu tržieb chce rezort práce a sociálnych vecí zmierniť ekonomické dopady krízovej situácie na zamestnávateľa a povinne poistenú SZČO.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, ekonomický pokles, finančná pomoc, prvá pomoc, tržby
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávateľov a SZČO žiadajúcich o Prvú pomoc čakajú zmeny, určovanie poklesu tržieb sa opäť upraví © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.