Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Zamestnávatelia sú ochotnejší poskytnúť prácu neskúseným ľuďom, dôvodom je zvýšený dopyt po pracovnej sile

 Webnoviny  23. apríl 2022  283  
Zamestnávatelia sú ochotnejší poskytnúť prácu neskúseným ľuďom, dôvodom je zvýšený dopyt po pracovnej sile

23.4.2022 (Webnoviny.sk) - Ochota zamestnávateľov zamestnať aj neskúsených ľudí medziročne narástla o viac ako 50 percent. Dôvodom je postupné oživovanie ekonomiky na Slovensku a zvýšený dopyt po pracovnej sile. Ďalším faktorom, ktorý môže uľahčiť uplatnenie absolventov na trhu práce, je starnutie populácie. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v tlačovej správe.

„Značný nárast počtu voľných pracovných miest vhodných pre absolventov, ktorý zaznamenávame v poslednom období, odzrkadľuje postupné oživovanie ekonomiky na Slovensku v kombinácii s dlhodobým nesúladom medzi ponukou a dopytom po pracovnej sile,“ vysvetľuje Matúš Baliak z Inštitútu sociálnej politiky.

Za rok pribudlo mnoho voľných miest


Počet voľných pracovných miest vhodných pre absolventov podľa údajov z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny SR za prvý kvartál 2022 rastie. V januári 2022 ústredie práce evidovalo viac ako 36-tsíc pracovných miest pre absolventov, vo februári 2022 ich počet narástol na takmer 38-tisíc a v marci na necelých 42-tisíc voľných pracovných miest. V porovnaní s marcom v roku 2021, kedy bolo viac ako 27-tisíc voľných pracovných miest, to predstavuje 51,5-percentný medziročný nárast.

Projekt rezortu práce Chyť sa svojej šance má tiež podiel na znižovaní počtu mladých v databáze nezamestnaných. Doposiaľ dopomohol k vytvoreniu takmer 4-tisícok pracovných miest. Množstvo ľudí bez práce vo vekovej v kategórií do 25 rokov a v kategórii do 29 rokov je najnižšie od začiatku pandémie a pomaly sa vracia na úroveň pred ňou.

Podpora absolventov stredných a vysokých škôl


V súčasnosti je vo fáze opätovnej prípravy národný projekt pre absolventov škôl evidovaných na úradoch práce s názvom Absolventská prax. Ide o podporu absolventom strednej alebo vysokej školy mladších ako 26 rokov s cieľom umožniť im získať odborné zručnosti a praktické skúsenosti u zamestnávateľa. Zistenia Inštitútu sociálnej politiky potvrdili, že miera uplatnenia účastníkov absolventskej praxe na trhu práce bola tým, ktorí sa projektu nezúčastnili, vyššia približne o 5 až 6 percentuálnych bodov.

Ku koncu marca 2022 evidovalo ústredie práce najviac voľných pracovných miest vhodných aj pre absolventov v odvetví priemyselná výroba (viac ako 10-tisíc pracovných ponúk). Druhý najvyšší počet bol v administratívnych službách (takmer 7-tisíc pracovných miest). V doprave a skladovaní bol tretí najvyšší počet, a to cez 3-tisíc voľných pracovných miest vhodných pre absolventov.

Viac k témam: Absolventi, Zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávatelia sú ochotnejší poskytnúť prácu neskúseným ľuďom, dôvodom je zvýšený dopyt po pracovnej sile © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.