Sobota, 20. apríl 2024
Slabý dážď  3,9 °C
Mimoriadne správy

Zamestnávatelia na východe Slovenska už čoskoro plánujú rekordné nábory zamestnancov

 Webnoviny  14. december 2023  148  
Zamestnávatelia na východe Slovenska už čoskoro plánujú rekordné nábory zamestnancov

14.12.2023 (SITA.sk) - Firmy na Slovensku plánujú začiatkom budúceho roka silné nábory. Na východe Slovenska náborové plány zamestnávateľov prekonávajú mnohoročné rekordy. Ukazujú to výsledky pravidelného štvrťročného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 510 zamestnávateľov na Slovensku.

Nárast počtu zamestnancov v januári až marci budúceho roka očakáva 32 % opýtaných zamestnávateľov a 17 % oslovených firiem ich pokles. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v prvom štvrťroku budúceho roka nepredpokladá 46 % zamestnávateľov, zvyšní zamestnávatelia sa k náborovým plánom nevedeli vyjadriť. Po sezónnom očistení dát, ktorým sa odstránil vplyv sezónnych výkyvov v náborových aktivitách, hodnota indexu predstavuje kladných 17.

Viac prijímania než prepúšťania


Zamestnávatelia vo všetkých regiónoch Slovenska plánujú prijímať viac ľudí ako prepúšťať. Najsilnejšie nábory očakávajú zamestnávatelia na východnom Slovensku, kde čistý index trhu práce dosahuje kladných 19 %, čo je najvyššia hodnota za viac ako desaťročie realizácie prieskumu ManpowerGroup Slovensko.

Medzikvartálne je to zlepšenie o 8 percentuálnych bodov a medziročne o 16 percentuálnych bodov. V Bratislave a na západnom Slovensku dosahuje čistý index trhu práce zhodne kladných 16 %. Najslabšie nábory plánujú spoločnosti na strednom Slovensku, kde čistý index trhu práce medzikvartálne klesol o 7 percentuálnych bodov a medziročne narástol o 8 percentuálnych bodov.

Dominuje oblasť dopravy


Najviac nových pracovných miest plánujú vytvoriť firmy, ktoré pôsobia v oblasti dopravy, logistiky a automotive. Výraznejšie nábory plánujú aj spoločnosti v sektore komunikačných služieb.

Prieskum "Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok na sledovanie zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. Na prvý kvartál budúceho roka roka bola oslovená reprezentatívna vzorka 510 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: "Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca marca 2024 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?".


Spoločnosť Manpower Group poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako dvetisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov.Viac k témam: Manpower Index trhu práce, Nábor zamestnancov, Prieskum, Zamestnanci, Zamestnávatelia
Zdroj: SITA.sk - Zamestnávatelia na východe Slovenska už čoskoro plánujú rekordné nábory zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.