Utorok, 11. máj 2021
Slnečno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevky z Prvej pomoci aj za február, získať môžu až sto percent

 Webnoviny  24. marec 2021  57
Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevky z Prvej pomoci aj za február, získať môžu až sto percent

24.3.2021 (Webnoviny.sk) - Zamestnávatelia a SZČO, ktorí sú zamestnávateľmi, už môžu žiadať o príspevky za február z opatrení na udržanie zamestnanosti elektronicky prostredníctvom stránky www.pomahameludom.sk. Žiadosti a výkazy môžu posielať do 30. apríla tohto roka.

Európska komisia totiž Slovensku schválila 22. marca dodatok k schéme štátnej pomoci na podporu udržania zamestnanosti. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

"Keďže išlo o rozsiahlu zmenu schémy štátnej pomoci, Európska komisia ju v spolupráci s Protimonopolným úradom posudzovala od polovice februára," uviedol rezort práce a sociálnych vecí. Maximálna výška príspevku na jedného zamestnanca zostáva na úrovni 1 100 eur.

Limity Európskej komisie


O príspevok vo výške 100 percent celkovej ceny práce si môžu žiadať tí zamestnávatelia, ktorí neboli k 31. decembru 2019 podnikom v ťažkostiach. Súčet poskytnutej pomoci za február tohto roka a nasledujúce mesiace nesmie prekročiť limit 1,8 milióna eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Do limitu sa nezapočítavajú už poskytnuté príspevky v rámci Prvej pomoci a Prvej pomoci +. Limity sú súčasťou podmienok schválených Európskou komisiou.

"V prípade, že žiadateľ prekročil stanovený limit alebo patril k 31. decembru 2019 do skupiny podnikov v ťažkostiach, naďalej môže pokračovať v poberaní príspevku vo výške 80 % celkovej ceny práce tak, ako doteraz," upozornil rezort.

Úrady podporili milióny príjmov


O príspevok môžu zamestnávatelia žiadať na zamestnancov, ktorí nastúpili do zamestnania najneskôr k 1. februáru 2021. "Rozšírili sme aj skupinu žiadateľov, keďže o príspevky sa môžu uchádzať aj subjekty, ktoré vznikli a začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr k 1. 2. 2021," uviedlo ministerstvo práce.

Ak sa zamestnávateľ rozhodne žiadať o príspevok na mzdy všetkých zamestnancov v závislosti od poklesu tržieb podľa opatrenia 3B, po novom môže dostať od 330 eur do 870 eur na jedného zamestnanca.

Úrady práce prijímajú aj žiadosti o príspevky „Prvej pomoci“ za február aj pre opatrenia 2, 4A a 4B. Záujemcovia môžu zasielať svoje žiadosti a výkazy e-mailom na adresu príslušného úradu práce do 30. apríla tohto roka. Na udržanie pracovných miest už úrady práce vyplatili takmer 1,2 miliardy eur a podporili celkovo 3 milióny 455-tisíc mesačných príjmov zamestnancov, vrátane SZČO.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, finančná pomoc, pracovné miesta
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevky z Prvej pomoci aj za február, získať môžu až sto percent © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.