Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  26,5 °C
Mimoriadne správy

Zamestnávatelia môžu žiadať o podporu v čase skrátenej práce, ide o prvý zákonný systém na ochranu pracovných miest

 Webnoviny   1. apríl 2022  61
Zamestnávatelia môžu žiadať o podporu v čase skrátenej práce, ide o prvý zákonný systém na ochranu pracovných miest

1.4.2022 (Webnoviny.sk) - Zamestnávatelia môžu od 1. apríla tohto roka po splnení zákonných podmienok žiadať o podporu v čase skrátenej práce. Ide o historicky prvý zákonný systém pomoci pre udržanie zamestnanosti a ochranu pracovných miest na Slovensku. V tlačovej správe to uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Vonkajší faktor


Prijímateľom žiadosti o podporu v čase skrátenej práce je príslušný úrad práce alebo ústredie práce v závislosti od vonkajšieho faktora. V prípade mimoriadnej situácie, výnimočného alebo núdzového stavu, či mimoriadnej okolnosti o žiadosti rozhoduje príslušný úrad práce podľa sídla zamestnávateľa.

Ak je vonkajším faktorom okolnosť vyššej moci, napríklad požiar, v tomto prípade sa žiadosť podáva na ústredie práce. Žiadosť o poskytnutie podpory je možné podať na príslušný úrad do konca kalendárneho mesiaca nasledujúcom po mesiaci, za ktorý zamestnávateľ žiada o podporu.

Trvalý kurzarbeit sa netýka SZČO


Úrady práce budú vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu. Trvalý kurzarbeit je určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov, netýka sa SZČO.

Finančná pomoc pre zamestnávateľov pozostáva z príspevku na čiastočnú úhradu mzdových nákladov na zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v čase skrátenej práce v sume 60 % priemerného hodinového zárobku zamestnanca.

Trvalý kurzarbeit má pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom v krízových časoch podobne, ako im v súčasnosti pomáha projekt Prvá pomoc. Aktivuje sa pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej zamestnávateľ nemôže najmenej tretine zamestnancov prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 % ustanoveného týždenného pracovného času.

Viac k témam: Kurzarbeit
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávatelia môžu žiadať o podporu v čase skrátenej práce, ide o prvý zákonný systém na ochranu pracovných miest © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.