Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Zamestnaní Slováci si prilepšia, minimálna hodnota stravných lístkov sa má opäť zvýšiť

 Webnoviny  31. máj 2022  152  
Zamestnaní Slováci si prilepšia, minimálna hodnota stravných lístkov sa má opäť zvýšiť

31.5.2022 (Webnoviny.sk) - Minimálna hodnota stravných lístkov sa má pre státisíce zamestnancov po krátkom čase opäť zvýšiť. Od 1. mája tohto roka najnižšia hodnota gastrolístka vzrástla z 3,83 eura na 4,50 eura. Podľa návrhu rezortu práce a sociálnych vecí by mala minimálna suma stravného lístka v najbližších mesiacoch stúpnuť na 4,80 eura.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí totiž pripravuje návrh opatrenia, podľa ktorého má stravné v prípade pracovnej cesty v dĺžke 5 až 12 hodín ísť nahor zo súčasných 6 eur na 6,40 eura. Najnižšia hodnota gastrolístka pritom tvorí 75 percent stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

Splnená podmienka na zvýšenie


„V zmysle mechanizmu zvyšovania súm stravného bola splnená podmienka na jeho zvýšenie, a to na základe štatistických údajov za apríl 2022," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

V apríli tohto roka dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní na Slovensku hodnotu 105,7 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5,7 percentuálneho bodu.

Zvýšenie pri pracovnej ceste


Suma stravného v prípade pracovnej cesty v dĺžke päť až 12 hodín má ísť nahor zo súčasných 6 eur na 6,40 eura za každý deň, stravné pri pracovnej ceste trvajúcej od 12 do 18 hodín sa má zvýšiť z 9 eur na 9,60 eura a pri pracovnej ceste presahujúcej 18 hodín má ísť o nárast zo súčasných 13,70 eura na 14,50 eura.

Návrh opatrenia, ktorým sa majú zvýšiť sumy stravného, má ministerstvo práce a sociálnych vecí predložiť do pripomienkového konania v júni tohto roka.

Viac k témam: Gastrolístky, Stravné lístky
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnaní Slováci si prilepšia, minimálna hodnota stravných lístkov sa má opäť zvýšiť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.