Utorok, 22. jún 2021
Zamračené  23,9 °C
Mimoriadne správy

Vývoj nezamestnanosti na Slovensku ovplyvnila druhá vlna pandémie, prepúšťalo sa najmä vo výrobe

 Webnoviny  21. január 2021  64
Vývoj nezamestnanosti na Slovensku ovplyvnila druhá vlna pandémie, prepúšťalo sa najmä vo výrobe

21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Vo vývoji miery nezamestnanosti na Slovensku na konci minulého roka je vidieť dopady druhej vlny pandémie a zavádzaných reštrikcií. V reakcii na zvýšenie miery evidovanej nezamestnanosti v decembri minulého roka o 0,19 percentuálneho bodu na 7,57 percenta to uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Noví nezamestnaní podľa neho pribúdali najmä z priemyselnej výroby, služieb, veľkoobchodu a maloobchodu. V nasledujúcich mesiacoch očakáva mierne zvýšenie nezamestnanosti v reakcii na ďalší vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku i v zahraničí, ako aj pre zvýšenú neistotu, čo sa bude premietať aj do rozhodovania firiem.

Potrebujeme zvládnuť vakcináciu


"Naďalej platí, že štátne opatrenia na ochranu zamestnanosti zohrávajú významnú úlohu a pri správnom nastavení majú aj v budúcnosti potenciál tlmiť negatívne dopady na trhu práce," upozornil analytik.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusuPre rýchle ekonomické zotavenie, najmä pre uvoľnenie tlaku na zamestnávateľov v službách či v obchode, je podľa analytika Slovenskej sporiteľne dôležité venovať pozornosť dobrému zvládnutiu vakcinácie, čo by vytvorilo potenciál na výraznejšie hospodárske oživenie už od neskorej jari či začiatkom leta.

Vyše 200-tisíc ľudí bez práce


Miera evidovanej nezamestnanosti bola v decembri minulého roka na úrovní 7,57 percenta. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástla o 0,19 percentuálneho bodu a medziročne stúpla o 2,65 percentuálneho bodu.

Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol 207 184 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast o 5 236 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola v decembri uplynulého roka na úrovni 8,3 percenta. Medzimesačne vzrástla o 0,16 percentuálneho body. Úrady práce evidovali celkovo 227 341 ľudí bez práce, čo je o 4 365 osôb viac ako v novembri 2020. Podľa doby evidencie je až 79 667 uchádzačov evidovaných viac ako 12 mesiacov.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, miera nezamestnanosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Vývoj nezamestnanosti na Slovensku ovplyvnila druhá vlna pandémie, prepúšťalo sa najmä vo výrobe © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.