Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  29,2 °C
Mimoriadne správy

Výnimka z nelegálneho zamestnania sa má od januára 2023 rozšíriť, kontroly budú vykonávať inšpektoráty práce

 Webnoviny  30. október 2021  97
Výnimka z nelegálneho zamestnania sa má od januára 2023 rozšíriť, kontroly budú vykonávať inšpektoráty práce

30.10.2021 (Webnoviny.sk) - Od začiatku roka 2023 sa má výnimka z nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania rozšíriť aj na spoločnosti s ručením obmedzeným s najviac dvoma spoločníkmi v príbuzenskom vzťahu, ak pre ne vykonáva prácu príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, poberateľ dôchodku alebo študent do 26 rokov veku.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o nelegálnej práci, ktorý rezort práce a sociálnych vecí predložil do pripomienkového konania.

Novelou zákona sa má tiež zefektívniť kontrola a zjednotiť postupy pri výkone kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. Výkon kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania už nemajú vykonávať Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a úrady práce sociálnych vecí a rodiny.

„Táto kompetencia sa v plnom rozsahu presunie na inšpektoráty práce, nakoľko predmetné kontrolné orgány postupujú pri kontrole podľa rozdielnych zákonov, čo v praxi vyvoláva nejednotnosť," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: Nelegálna práca
Zdroj: Webnoviny.sk - Výnimka z nelegálneho zamestnania sa má od januára 2023 rozšíriť, kontroly budú vykonávať inšpektoráty práce © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.