Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Vo vlastníckej štruktúre skupiny Penta nastanú zmeny, Haščák previedol svoje majetková práva
15.6.2021 (Webnoviny.sk) - V investičnej skupine Penta nastanú na úrovni vlastníkov kapitálu, tzv. Limited Partnerov, zmeny. Na konci roka 2021 odíde z osobných dôvodov z pozície Limited Partnera Penty Jozef Oravkin, ktorý zároveň prestane vykonávať aj všetky manažérske kompetencie v skupine Penta.
Zároveň do vlastníckej štruktúry Limited Partnerov Penty vstupujú zverenecké fondy - trusty. Jaroslav Haščák previedol svoje majetkové práva. Informovala o tom skupina na svojej internetovej stránke.
Zmeny vlastníkov kapitálu
Pravidlá odchodu Jozefa Oravkina sa budú riadiť stanovami Penta Investments Group Limited a akcionárskou zmluvou. Na základe nich by výplata vlastníckeho podielu Jozefa Oravkina mala prísť postupne v nasledujúcich piatich rokoch. Jozef Oravkin je jedným zo spoluzakladateľov Penty.
Zároveň prichádzajú zmeny na úrovni tzv. Limited Partnerov, teda vlastníkov kapitálu, ktoré vyplývajú z ich dlhodobej vízie nakladania so svojím majetkom. Vloženie majetku do trustov je podľa vyjadrení skupiny dlhodobo plánovaný krok a ide o štandardný krok.
Svěřenský fond
Majetkové práva, ktoré vlastnil Jaroslav Haščák, sa previedli do trustu pod názvom T69, svěřenský fond, ktorého beneficientami sú okrem manželky Jaroslava Haščáka aj ich dvaja maloletí synovia.
Trust T69, svěřenský fond sa tak už stal súčasťou vlastníckej štruktúry fondu investičnej skupiny Penta. Prevod svojho majetku do trustu zvažujú podľa vyjadrení skupiny aj ďalší spolumajitelia Penty.
Správa cez manažérske spoločnosti
Skupina Penta roky investuje prostredníctvom fondu, ktorý je v súčasnosti vlastnený Marekom Dospivom, Iainom Childom, Jozefom Oravkinom (do konca roka 2021) a trustom T69, svěřenský fond. Aktívnu správu investičného portfólia vykonáva skupina Penta prostredníctvom manažérskych spoločností - General Partners, ktoré sídlia predovšetkým v Prahe, v Bratislave a vo Varšave.
Manažérska štruktúra je vlastnená Marekom Dospivom, Iainom Childom, Jozefom Oravkinom (do konca roka 2021), Fabricom Dumontheilom, Václavom Jirků a Mariánom Slivovičom.
Penta zamestnáva tisícky ľudí
Penta je stredoeurópska investičná skupina, ktorá vznikla v roku 1994. Pôsobí hlavne v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode a v realitnom developmente.
Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac ako 43 000 ľudí a v roku 2020 dosiahla hodnota aktív skupiny 11,1 miliardy eur. Penta pôsobí vo viac ako desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, Bratislave a Varšave.
Viac k témam: fond, investičná skupina
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo vlastníckej štruktúre skupiny Penta nastanú zmeny, Haščák previedol svoje majetková práva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Slovensku pomôže vyrovnať sa s dôsledkami pandémie 85,3 mil. eur
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Situácia na Blízkom východe ukazuje, aké dôležité je mať cestovné poistenie aj na skutočne mimoriadne udalosti