Sobota, 20. apríl 2024
Slabý dážď  4,9 °C
Mimoriadne správy

Vláda škodí Slovensku a rozhodnutie ústavného súdu o Matovičovom balíčku to len potvrdzuje, myslí si Baránik

 Webnoviny  13. december 2022  138  
Vláda škodí Slovensku a rozhodnutie ústavného súdu o Matovičovom balíčku to len potvrdzuje, myslí si Baránik

13.12.2022 (Webnoviny.sk) - Rozhodnutie Ústavného súdu SR o časti Matovičovho balíčka potvrdzuje, že táto vláda škodí Slovensku. Strana Sloboda a solidarita (SaS) to uviedla k rozhodnutiu Ústavného súdu SR, ktorý označil niektoré časti tzv. prorodinného balíčka za protiústavné. Stanovisko poskytla Ivana Nittmannová z Komunikačného oddelenia SaS.

Samosprávy zdvihnú poplatky


Upozorňovali sme na to od začiatku a navrhovali sme alternatívy. No koalícia si to musela stoj-čo-stoj pretlačiť v skrátenom legislatívnom konaní. V konečnom dôsledku budú pre tento zákon najviac škodovať samosprávy, z ktorých mnohé budú rok 2023 začínať v rozpočtovom provizóriu, napríklad Bratislava či Košice. Samosprávy pritom poskytujú 70 percent služieb pre občanov, takže na ne peniaze nájsť musia, a to jedine zvyšovaním poplatkov,“ povedal poslanec Národnej rady SR za SaS Alojz Baránik.

Pretláčanie nezvyčajných nápadov


Podľa SaS vláda často nerešpektuje rady odborníkov, ani dohody a v rozpore so zákonom či ústavou pretláča nezvyčajné nápady. Baránik dodal, že hnutie OĽaNO rozbilo vlastnú koalíciu, rozvrátilo krajinu, ochudobnilo samosprávy, a tiež uškodilo verejným financiám a z rokovacieho poriadku a ústavy urobilo trhací kalendár. Hnutiu vyčíta i legitimizáciu ľudí z hnutia Kotelbovci – Ľudová strana Naše Slovensko.

Aj dnešné udalosti z parlamentu sú následkom takéhoto vládnutia Igora Matoviča,“ uzavrel Baránik.

Balíček nenapĺňa ústavné požiadavky


Plénum Ústavného súdu SR rozhodlo, že tzv. prorodinný balíček nie je adresnou pomocou, ale systémovou zmenou, a nenapĺňa ústavné požiadavky na efektívnosť vynakladania prostriedkov.

Zároveň skonštatovalo, že podmienky na skrátené legislatívne konanie neboli naplnené. Skrátené legislatívne konanie spôsobilo, že k návrhu sa nemohli vyjadriť ani dotknuté subjekty, ani Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Viac k témam: Poslanec, Prorodinný balíček, Protiústavnosť, rodinný rozpočet, rozpočtové provizórium, Samosprávy, Súdy, Ústava SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda škodí Slovensku a rozhodnutie ústavného súdu o Matovičovom balíčku to len potvrdzuje, myslí si Baránik © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.