Utorok, 11. máj 2021
Jasno  19,6 °C
Mimoriadne správy

Viaceré obce majú existenčné problémy, strana Hlas chce predložiť zákon na dofinancovanie samospráv

 Webnoviny  11. september 2020  134
Viaceré obce majú existenčné problémy, strana Hlas chce predložiť zákon na dofinancovanie samospráv

11.9.2020 (Webnoviny.sk) - Zákon na dofinancovanie samospráv predložia na najbližšej parlamentnej schôdzi poslanci strany Hlas - sociálna demokracie (Hlas-SD).

Ako dnes na brífingu novozaloženej strany v Banskej Bystrici uviedol poslanec Národnej rady SR (NR SR) a primátor Kežmarku Ján Ferenčák, v zákone navrhujú vláde, aby kompenzovala výpadok dane obciam a mestám k 30. júnu plus navýšenie o 1,2 násobok pre zvýšené náklady samospráv.

Na každého občana má byť podľa návrhu zákona kompenzovaných 27 eur, pričom má ísť pre samosprávy o jednorazový nenávratný príspevok, ktorý nebude účelovo viazaný.

Viaceré obce majú existenčné problémy


Podľa poslanca malé a stredné obce už majú existenčné problémy a sú na pokraji toho, aby vykonávali základné služby.

„Jediným východiskom je pomôcť nielen vybraným samosprávam, ktoré majú zdravé podmienky a vedia si vyfinancovať svoje dlhy, ale aj tým, ktoré sú napríklad v nútenej správe,“ objasnil poslanec.

Príspevok môžu využiť do roku 2021


Zákon počíta s kompenzáciou v sume 27 eur na každého občana, aby to bolo spravodlivé pre všetkých bez rozdielu.

„Ide o jednorazový nenávratný príspevok, ktorý môže byť použitý do konca roka 2021, pričom vláda tento príspevok po schválení v NR SR poukáže do 60 dní mestám a obciam na zvládnutie úloh, ktoré majú plniť,“ konkretizoval Ferenčák s tým, že prostriedky nebudú účelovo viazané a samosprávy ich môžu použiť tam, kde majú deficit.

Viac k témam: ekonomická kríza, finančná pomoc, finančný príspevok, koronakríza, samosprávy
Zdroj: Webnoviny.sk - Viaceré obce majú existenčné problémy, strana Hlas chce predložiť zákon na dofinancovanie samospráv © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.