Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Veľká Británia môže vynikajúco prosperovať aj bez pobrexitovej dohody s EÚ, verí Johnson

 Webnoviny   4. október 2020  87
Veľká Británia môže vynikajúco prosperovať aj bez pobrexitovej dohody s EÚ, verí Johnson

4.10.2020 (Webnoviny.sk) - Veľká Británia môže „vynikajúco prosperovať“ aj bez pobrexitovej dohody o voľnom obchode s Európskou úniou. Vyhlásil to v nedeľu britský premiér Boris Johnson. Deň predtým súhlasil s pokračovaním viaznucich rokovaní medzi Londýnom a Bruselom.

Pre spravodajský portál bbc.com Johnson uviedol, že verí v uzavretie dohody ešte predtým, ako v roku 2021 v krajine prestane platiť regulačný rámec európskej dvadsaťsedmičky. Únia si ale musí uvedomiť, že udržanie kontroly nad vlastnými zákonmi a reguláciami myslí jeho vláda veľmi vážne, zdôraznil premiér.

Veľká Británia úniu formálne opustila v januári. V zmysle dohody o brexite je ale do konca tohto roka väčšina unijných regulácií pre krajinu záväzná. Prechodné obdobie jedenásť mesiacov malo obom stranám poskytnúť čas na dohodu o budúcich obchodných vzťahoch. Po ukončení deviateho kola rokovaní však v piatok vyjednávači konštatovali, že prekážky na ceste k dohode stále existujú. Johnson a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová následne v sobotu vyzvali svojich zástupcov, aby "intenzívne pracovali" na prekonaní rozdielov a zabezpečili pobrexitovú dohodu o voľnom obchode.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia môže vynikajúco prosperovať aj bez pobrexitovej dohody s EÚ, verí Johnson © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.