Nedeľa, 18. august 2019
Slnečno  27,2 °C
Mimoriadne správy

USA sú podľa ministra Mnuchina blízko k vyriešeniu problému ciel na oceľ z Mexika a Kanady

 Webnoviny  16. máj 2019  26
USA sú podľa ministra Mnuchina blízko k vyriešeniu problému ciel na oceľ z Mexika a Kanady

NEW YORK 16. mája (WebNoviny.sk) - Spojené štáty dosahujú pokrok v rokovaniach s Kanadou a Mexikom o clách na oceľ, čo znamená, že potenciálne môžu prekonať kľúčovú prekážku pre schválenie dohody o obchode medzi touto trojicou krajín.

Zmluva má nahradiť dohodu o voľnom obchode


Povedal to v americkom Senáte minister financií USA Steven Mnuchin. USA dohodli obchodnú zmluvu s Mexikom a Kanadou, ktorá má nahradiť Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA).

Niektorí americkí poslanci však hovoria, že nebudú hlasovať za jej schválenie, kým USA nezrušia clá na dovoz ocele z týchto štátov, ktoré sa zaviedli vlani. "Domnievam sa, že sme blízko k zmluve s Mexikom a Kanadou," vyhlásil Mnuchin.

Obnovia vyjednávania s Čínou


Šéf amerického rezortu financií zároveň vyslovil očakávanie, že čoskoro pocestuje do Pekingu so splnomocnencom USA pre obchod Robertom Lighthizerom, aby obnovili vyjednávania o riešení obchodného sporu medzi USA a Čínou.

Mnuchin zopakoval postoj americkej administratívy, že obe krajiny boli nedávno blízko k dohode, ale veci išli "opačným smerom". Výsledkom bolo to, že obe krajiny voči sebe navzájom uvalili clá na dovoz tovarov a rokovania vo Washingtone ukončili bez dohody.

Viac k témam: clá USA, hliník, NAFTA Severoamerická dohoda o voľnom obchode, oceľ
Zdroj: Webnoviny.sk - USA sú podľa ministra Mnuchina blízko k vyriešeniu problému ciel na oceľ z Mexika a Kanady © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.