Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Únia poskytne členským štátom a Británii 150 miliónov eur na dovoz zdravotníckych potrieb

 Webnoviny  18. september 2020  86
Únia poskytne členským štátom a Británii 150 miliónov eur na dovoz zdravotníckych potrieb

18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) vyčleňuje 150 miliónov eur na dopravu základných zdravotníckych potrieb.

"EÚ poskytuje prostredníctvom nástroja núdzovej podpory (NNP) osemnástim členským štátom a Spojenému kráľovstvu finančnú podporu vo výške 150 miliónov eur na dopravu základných zdravotníckych potrieb do Európy," uvádza sa v stanovisku Európskej komisie (EK).

Podporili aj zásielku na Slovensko


NNP umožnil EÚ v období od apríla do septembra 2020 financovať dopravu nákladov vrátane osobných ochranných prostriedkov, liekov a zdravotníckeho vybavenia určených na záchranu života.

NNP podporil napríklad dopravu spoločnej zásielky, ktorá obsahovala viac ako tisíc ton základných osobných ochranných prostriedkov do Česka a na Slovensko.

"V rámci tohto nástroja EÚ financovala aj dopravu viac ako tisíc ton osobných ochranných prostriedkov, ktoré zakúpil taliansky mimoriadny komisár pre núdzovú situáciu spôsobenú koronavírusom, a viac ako 400 ton ochranných okuliarov, jednorazových plášťov, rúšok a ochranných odevov do Litvy lietadlom a vlakom," doplnila EK.

Rozpočet 2,7 miliardy eur


Táto pomoc je súčasťou širšieho nástroja núdzovej podpory, ktorý bol aktivovaný 16. apríla 2020 a navrhnutý s cieľom posilniť úsilie členských štátov EÚ zamerané na boj proti pandémii koronavírusu.

Rozpočet nástroja núdzovej podpory je 2,7 miliardy eur. Bol navrhnutý tak, aby reagoval na potreby strategicky a koordinovaným spôsobom na európskej úrovni.

Viac k témam: Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Únia poskytne členským štátom a Británii 150 miliónov eur na dovoz zdravotníckych potrieb © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.