Utorok, 11. máj 2021
Jasno  19,6 °C
Mimoriadne správy

Trend voľnejšieho pracovného času bude narastať, očakáva analytik

 Webnoviny   4. október 2020  87
Trend voľnejšieho pracovného času bude narastať, očakáva analytik

4.10.2020 (Webnoviny.sk) - Trend voľnejšieho pracovného času bude narastať. Očakáva to analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Nové technológie a nové formy práce, ktorých šírenie urýchlila pandémia koronavírusu, v zásade podľa neho poskytujú zamestnancom čoraz väčšiu flexibilitu a väčšiu možnosť voľby.

Nemusia sa totiž fixovať na jedno miesto, brať do úvahy čas dochádzania, a preto môžu pracovať samostatnejšie a flexibilnejšie.

Štvrtý najnižší podiel v EÚ


Podľa nových dát z prieskumu Eurostatu za rok 2019 totiž až 16 % Európanov bolo viacnásobne oslovených s pracovnými záležitosťami aj počas voľného času.

Na Slovensku je podiel takýchto zamestnancov štvrtý najnižší spomedzi krajín EÚ 27. Najvyšší podiel zamestnaných, ktorí v prieskume označili možnosť, že vykonávali prácu aj počas oddychu, je vo Fínsku, Švédsku a Holandsku, kde je to približne tretina opýtaných.

Tieto krajiny zároveň zaznamenávajú najvyšší podiel pracujúcich, od ktorých bola vyžadovaná aktivita ešte pred začiatkom ďalšieho pracovného dňa.

Väčšina o svojom čase nerozhoduje


Slováci sa v prieskume nachádzajú šesť percentuálnych bodov pod priemerom EÚ 27. Približne každý desiaty Slovák bol niekoľkokrát kontaktovaný svojím zamestnávateľom či klientami v čase osobného voľna.

Až od 7 % zamestnancov bola vyžadovaná aktivita skôr než začne ich ďalší pracovný deň. Spoločnou črtou všetkých európskych krajín je, že oveľa častejšie pracujú mimo pracovného času muži.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že približne tri štvrtiny Slovákov majú pracovný čas stanovený svojím zamestnávateľom či v závislosti od potrieb klienta, asi pätina môže rozhodovať o svojom pracovnom čase s určitými obmedzeniami a približne každý desiaty rozhoduje o tom, kedy bude pracovať, úplne samostatne.

Viac k témam: pracovný čas
Zdroj: Webnoviny.sk - Trend voľnejšieho pracovného času bude narastať, očakáva analytik © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.