Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Tovary prichádzajúce do Európskej únie môžu podliehať uhlíkovej dani, navrhuje to Európsky parlament

 Webnoviny  11. marec 2021  43
Tovary prichádzajúce do Európskej únie môžu podliehať uhlíkovej dani, navrhuje to Európsky parlament

11.3.2021 (Webnoviny.sk) - V Európskej únii (EÚ) by sa mali spoplatňovať niektoré tovary dovážené z krajín, ktoré nedostatočne bojujú proti zmene klímy. Vyhlásil to v stredu Európsky parlament (EP).

Zákonodarcovia prijali nelegislatívne uznesenie požadujúce zavedenie mechanizmu EÚ na kompenzáciu uhlíka na hraniciach, ktorý by bol v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Ako ďalej uvádza EP, spomenuté opatrenie by mohlo prispieť k zaisteniu celosvetovo rovnakých podmienok a „motivovať priemysel v Únii i mimo nej k dekarbonizácii“. Takýto krok by mohol pomôcť k splneniu cieľov Parížskej klimatickej dohody.

V nadväznosti na prijatie uvedeného uznesenia by mala Európska komisia v druhom štvrťroku 2021 pripraviť legislatívny návrh na zavedenie mechanizmu uhlíkovej dane na dovoz do EÚ.

Viac k témam: parížska klimatická dohoda, uhlíková daň
Zdroj: Webnoviny.sk - Tovary prichádzajúce do Európskej únie môžu podliehať uhlíkovej dani, navrhuje to Európsky parlament © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.