Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  27,6 °C
Mimoriadne správy

Tel Aviv nie je pre podpriemerných, izraelská metropola je najdrahším mestom na svete

 Webnoviny   4. december 2021  62
Tel Aviv nie je pre podpriemerných, izraelská metropola je najdrahším mestom na svete

4.12.2021 (Webnoviny.sk) - Izraelská metropola Tel Aviv je najdrahším mestom pre život na svete. Vyplýva to z najnovšej správy Economist Intelligence Unit, výskumnej a analytickej divízie mediálnej spoločnosti Economist Group.

Uvedené izraelské finančné a kultúrne centrum na brehu Stredozemného mora sa predtým v rebríčku nachádzalo na 5. mieste. V novom vydaní však predstihlo iné drahé svetové mestá ako Paríž a Singapur.

Skok pripisujú silnému šekelu


Obyvatelia Tel Avivu sa už roky sťažujú na to, ako im životné náklady rapídne ukrajujú z výplat.

„Izrael je drahý a v tomto smere je Tel Aviv drahší ako iné lokality v Izraeli, pretože tam sú dobré pracovné miesta,“ vysvetlil ekonóm z Telavivskej univerzity Dan Ben-David.

Ekonómovia tento skok Tel Avivu v rebríčku najdrahších miest pripisujú silnému izraelskému šekelu, ktorý je jednou z najsilnejších svetových mien a jeho hodnotu výrazne podporujú veľké zahraničné investície v Izraeli.

Ľudia majú dobré platy


Ben-David povedal, že tovary a služby v Izraeli sú vo všeobecnosti drahšie ako v iných krajinách, a Tel Aviv je drahší, pretože je ekonomickým centrom krajiny.

Ľudia v Tel Avive majú podľa neho dobré platy a mesto priťahuje talenty z celej krajiny.

Kúpa bytu v Tel Avive je pre priemerného Izraelčana takmer nedosiahnuteľná. Dokonca aj skromné byty v žiadaných oblastiach môžu stáť 4 milióny šekelov, čo je v prepočte viac ako 1,11 milióna eur.

Viac k témam: Najdrahšie mesto na svete
Zdroj: Webnoviny.sk - Tel Aviv nie je pre podpriemerných, izraelská metropola je najdrahším mestom na svete © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.