Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  8,2 °C
Mimoriadne správy

SZČO nebudú vracať nemocenské dávky, ak odložené sociálne odvody nezaplatia do konca roka

 Webnoviny   7. december 2020  48
SZČO nebudú vracať nemocenské dávky, ak odložené sociálne odvody nezaplatia do konca roka

7.12.2020 (Webnoviny.sk) - Ak samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) počas koronakrízy poberali nemocenské dávky a do konca tohto roka nebudú môcť uhradiť odložené sociálne odvody, získajú ďalší čas na zaplatenie odvodov bez toho, aby museli vrátiť už vyplatené nemocenské dávky.

Ide o tie SZČO, ktoré počas koronakrízy požiadali o odloženie úhrady poistného za marec, máj, jún a júl tohto roka. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú minulý týždeň schválil parlament.

Krízovú situáciu vie ukončiť len vláda


SZČO bude povinná vrátiť nemocenskú dávku až vtedy, ak odvody za odložené pandemické mesiace uhradí po uplynutí tretieho mesiaca po mesiaci, v ktorom sa skončí krízová situácia. O ukončení krízovej situácie rozhoduje vláda. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Z hľadiska nároku na nemocenské dávky sa poistné na nemocenské poistenie za „pandemické mesiace“ do uplynutia predĺženého termínu bude považovať naďalej za zaplatené.

"Ak Sociálna poisťovňa priznala SZČO nárok na nemocenské dávky bez toho, aby mala zaplatené poistné za pandemické mesiace, bez tejto prijatej zmeny by bola inak povinná vrátiť dávky, ak by dlžné poistné za pandemické mesiace nezaplatila do 31.12.2020," objasnila poisťovňa.

Splatnosť odloženého poistného sa nemení


Po prijatej zmene na účel nároku na nemocenské dávky postačí, ak dlžné poistné za pandemické mesiace doplatí do konca tretieho mesiaca po skončení súčasnej krízovej situácie.

Táto zmena však podľa poisťovne nemení termín splatnosti odloženého poistného za pandemické mesiace, ktorým je 31. december tohto roka.

Viac o téme: Koronavírus


Ak SZČO neuhradí svoje odložené poistné za pandemické mesiace do tohto termínu, stáva sa dlžníkom. Podnikateľ sa objaví v zozname dlžníkov, Sociálna poisťovňa mu predpíše dlžnú sumu a poistné bude následne vymáhať.

"Jedným zo spôsobov, ako predísť vymáhaniu, je požiadať o splátkový kalendár, ktorý bude povolený, ak odvádzateľ spĺňa zákonom stanovené podmienky pre možnosť úhrady dlžnej sumy cez splátkový kalendár," dodala poisťovňa.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - SZČO nebudú vracať nemocenské dávky, ak odložené sociálne odvody nezaplatia do konca roka © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.