Nedeľa, 26. máj 2019
Slabý dážď  12,6 °C
Mimoriadne správy

Systém štátnej pomoci je podľa kontrolórov nekoncepčný a na regionálne rozdiely nemá vplyv

 Webnoviny  16. november 2018  95
Systém štátnej pomoci je podľa kontrolórov nekoncepčný a na regionálne rozdiely nemá vplyv

BRATISLAVA 16. novembra (WebNoviny.sk) - Systém investičnej štátnej pomoci nemá koncepčné riadenie a nemá nastavené merateľné ukazovatele prínosov pomoci. Konštatoval to analytický útvar Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ).

„Z doterajších výsledkov je zrejmé, že štátna pomoc nemá vplyv na znižovanie regionálnych rozdielov či podporu najmenej rozvinutých regiónov, ako je Prešovský alebo Banskobystrický kraj,“ uviedol úrad.

Vhodnejšie podmienky


NKÚ ako pozitívum hodnotí nový zákon o regionálnej investičnej pomoci, ktorého prioritou je znižovanie regionálnych rozdielov a podpora investícií s vyššou pridanou hodnotou. Ide napríklad o investície do výskumu a vývoja. Za dôležitý posun považuje úrad aj to, že sa menia veľmi všeobecne definované podmienky pre poskytovanie pomoci na konkrétnejšie, vecne vyšpecifikované kritériá a formy podpory.

„Tento posun vedie k vytváraniu vhodnejších podmienok pre efektívne a účinné poskytovanie investičnej pomoci, ktorá pomáha vyrovnávať regionálne rozdiely, zvyšovať zamestnanosť či realizovať udržateľné projekty,“ konštatoval úrad.

V rokoch 2008 až 2017 bolo schválených 106 investičných zámerov v celkovej hodnote 658,4 milióna eur. „V skutočnosti sa z tejto investičnej pomoci vyčerpalo necelých 40 %. Už schválená investičná pomoc sa nečerpala jednak z dôvodu zrušených investičných zámerov (21 investičných zámerov v objeme 122,1 mil. eur), ale aj kvôli zníženiu investičnej pomoci, a to v deviatich prípadoch (spolu o 17,7 mil. eur),“ dodal NKÚ.

Podpora výroby motoróvých vozidiel


Za rizikové označuje NKÚ odvetvové zameranie investičnej pomoci, kde mala prevahu podpora výroby motorových vozidiel, návesov a prívesov (27,8 % - celkovo 24 investičných zámerov s objemom pomoci približne 183 mil. eur).

„Na druhej strane, najmenšia podpora a aj čerpanie bolo vo vedeckom výskume a vývoji alebo v ostatných odborných, vedeckých a technických činnostiach na úrovni len 0,2 % (dva zámery s objemom pomoci 1,5 mil. eur),“ doplnil úrad.

Analytici NKÚ zistili, že sedem spoločností (9,6 % z tých, ktoré investičnú pomoc čerpali) nevytvorilo udržateľné pracovné miesta, keďže v roku 2017 ich priemerný počet zamestnancov bol dokonca nižší ako plánovaný počet nových pracovných miest. Tieto spoločnosti plánovali vytvoriť spolu 1 695 pracovných miest a čerpali investičnú pomoc vo výške 15,5 mil. eur.

Viac k témam: NKÚ Najvyšší kontrolný úrad
Zdroj: Webnoviny.sk - Systém štátnej pomoci je podľa kontrolórov nekoncepčný a na regionálne rozdiely nemá vplyv © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.