Sobota, 19. jún 2021
Slnečno  28,4 °C
Mimoriadne správy

Štát sa snaží lepšie manažovať svoje systémy, sľubuje si zníženie výdavkov na informačné technológie

 Webnoviny  24. máj 2021  53
Štát sa snaží lepšie manažovať svoje systémy, sľubuje si zníženie výdavkov na informačné technológie

24.5.2021 (Webnoviny.sk) - V prvom roku plnenia druhej revízie výdavkov na informačné technológie (IT) sa opatrenia štátu zameriavali najmä na vytváranie podmienok na lepší manažment štátnych systémov. Podarilo sa splniť 20 z celkového počtu 22 opatrení, ktoré budú základom úspor v nasledujúcich rokoch.

Tvrdí to Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri ministerstve financií s tým, že medzi najvýznamnejšie zmeny patrí povinnosť zverejňovať jednotkové ceny a množstvá obstarávaných tovarov a služieb.

Nesprávne klasifikované výdavky


Rezort informatizácie (MIRRI) zaviedol povinnosť hodnotiť efektívnosť požiadaviek na servis a zmeny v systémoch nad 1 milión eur a povinnosť monitorovať a vyhodnocovať IT systémy s ročnými nákladmi nad 100-tisíc eur.

Cieľom je optimalizácia výdavkov a vyššia hodnota za peniaze. V minulých rokoch bola podľa ÚHP značná časť IT výdavkov a informačných systémov klasifikovaná nesprávne. Aktualizácia štruktúry výdavkov ekonomickej klasifikácie zlepší ich zaradenie v programovom rozpočte.

Nesplnili sa opatrenia


Ako upozorňuje ÚHP, v porovnaní s plánom neboli splnené dve opatrenia. Publikovanie cenových limitov na nákup mobilných služieb mešká pre priveľkú nesúrodosť v mobilných službách naprieč úradmi.

Okrem toho chýbajúce podklady na spoplatnenie štátnych cloudových služieb sú dôsledkom slabej kooperácie medzi MIRRI a správcom cloudových služieb, ktorým je ministerstvo vnútra.

Viac k témam: Informačné technológie, Útvar hodnoty za peniaze, výdavky
Zdroj: Webnoviny.sk - Štát sa snaží lepšie manažovať svoje systémy, sľubuje si zníženie výdavkov na informačné technológie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.