Utorok, 21. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Štát nevie priamo zvýšiť mzdy o 300 eur, reaguje ministerstvo na komoru opatrovateliek
Webnoviny 4. december 2019 787
4.12.2019 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ani štát nie je zamestnávateľom ani jedného opatrovateľa, a preto súčasná vláda vedela zvyšovať mzdy opatrovateľov iba nepriamo. V reakcii na požiadavku Komory opatrovateliek Slovenska (KOS) zvýšiť mzdy opatrovateliek pracujúcich na Slovensku o 300 eur mesačne to pre agentúru SITA uviedol hovorca rezortu práce a sociálnych vecí Michal Stuška.
Súčasná vláda podľa neho nepriamo dvíhala mzdy opatrovateliek cez rýchly rast minimálnej mzdy, či príplatkov za prácu, ktoré sa ľudí pracujúcich v sociálnych službách výrazne dotýkajú.
"Išlo navyše aj o rast tzv. tabuľkových platov všetkých zamestnancov vo verejnom sektore a pre roky 2019 a 2020 platy rastú aj podpisom kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa dvakrát po sebe o 10 percent," povedal.
Zvažujú návrat z Rakúska
"Zástupcovia opatrovateľov a opatrovateliek, s ktorými zástupcovia ministerstva práce a sociálnych vecí opakovane rokovali na základe všetkých aktuálnych informácií už minulý rok konštatovali, že situácia sa skutočne v ostatných rokoch na Slovensku výrazne zlepšila," uviedol hovorca ministerstva práce.
Zlepšenie situácie podľa neho nastalo práve pre prístup rezortu a vlády. "Aj vďaka tomu dnes tisíce opatrovateliek zvažujú návrat z Rakúska a ďalších krajín na Slovensko," tvrdí Stuška.
Výzvy novej organizácie preto ministerstvo práce a sociálnych vecí vníma aj ako opakovaný apel na tie samosprávy, ktoré naďalej nie sú schopné zabezpečovať, ani garantovať dostupnosť domácej, či rezidenčnej opatrovateľskej služby.
"V prípade záujmu o serióznu odbornú diskusiu privítame ďalšiu novovzniknutú mimovládnu organizáciu ako ďalšieho aktéra diskusií so zástupcami klientov sociálnych služieb a verejných ako aj neverejných poskytovateľov a zamestnancov," dodal Stuška.
Lepšie postavenie opatrovateliek
Novovzniknutá Komora opatrovateliek Slovenska žiada budúcu vládu, aby zvýšila mzdy opatrovateliek pracujúcich na Slovensku o 300 eur mesačne.
Finančné zdroje na takéto zvýšenie miezd by mal zamestnávateľom poskytnúť štát. Novela Zákonníka práce by mala podľa komory umožniť opatrovateľkám a sestrám pracovať na turnusy.
Pracovníci v pomáhajúcich profesiách by mali mať okrem toho prednostný nájom v samosprávnych nájomných bytoch. Zlepšiť postavenie opatrovateliek by malo aj zvyšovanie ich vzdelania a zavedenie zdravotných bonusov vo forme identickej zdravotnej starostlivosti, akú majú vojaci, či policajti. Na utorkovej tlačovej besede to uviedla predsedníčka Komory opatrovateliek Slovenska Eva Šišuláková.
Viac k témam: opatrovateľky senior, platy
Zdroj: Webnoviny.sk - Štát nevie priamo zvýšiť mzdy o 300 eur, reaguje ministerstvo na komoru opatrovateliek © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Nie Holandsko ani Dánsko. Najviac bicyklov v Európe vyrábajú úplne iné krajiny
Ruské rakety zasiahli Kyjev, po ukrajinských útokoch na Rusko sú hlásené ďalšie obete
Kubánsky disident Luis Manuel Otero Alcántara odišiel po odpykaní si trestu do exilu v USA