Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Štát by mal od júla viac podporovať náhradné rodiny, ktoré sa starajú o väčšie súrodenecké skupiny
Webnoviny 12. január 2022 539
12.1.2022 (Webnoviny.sk) - Od júla tohto roka by mal štát podporovať náhradné rodiny, ktoré sa rozhodnú starať sa o väčšie súrodenecké skupiny, resp. o deti so zdravotným znevýhodnením. Zaviesť sa má nový príspevok dieťaťu na úhradu zvýšených výdavkov, ktorý by štát poskytoval pri rôznych mimoriadnych životných situáciách.
Pribudnúť má aj príspevok na podporu vzdelávania náhradných rodičov za účelom zvyšovania kvality poskytovanej starostlivosti deťom v náhradnej starostlivosti.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, ktorý v stredu s pripomienkami schválila vláda.
Príspevok dostanete aj za dvoch súrodencov
Zvýšenie opakovaného príspevku náhradnému rodičovi v prípade, že sa stará o súrodencov, má stúpnuť a odstupňovať sa. V súčasnosti úrady poskytujú toto zvýšenie náhradnému rodičovi, ktorý sa stará o tri a viac súrodencov a len v jednej sume, aktuálne 138,39 eura.
Toto zvýšenie opakovaného príspevku sa má po novom poskytovať náhradnému rodičovi aj prípade, že do náhradnej starostlivosti sú zverení dvaja súrodenci. Zvýšenie opakovaného príspevku náhradnému rodičovi za starostlivosť o súrodenecké skupiny sa má odstupňovať podľa počtu súrodencov, o ktorých sa náhradný rodič stará.
Príspevok chcú zvýšiť na 249 eur
Osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi sa má zvýšiť zo súčasného 0,8-násobku na 2,4-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa. Tento príspevok štát poskytuje náhradným rodičom, ktorí majú do náhradnej starostlivosti zverené deti, ktoré sú občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím.
Vzhľadom na predpokladanú valorizáciu súm životného minima od 1. júla tohto roka by tento príspevok podľa súčasnej legislatívy dosahoval 83 eur, pričom rezort práce a sociálnych vecí ho navrhuje zvýšiť na 249 eur.
Ministerstvo plánuje aj ďalšie novinky
Ministerstvo práce a sociálnych vecí tiež navrhuje zaviesť nový príspevok dieťaťu na úhradu zvýšených výdavkov spojených napríklad s umeleckou alebo športovou činnosťou. Príspevok dieťaťu na úhradu zvýšených výdavkov by mal byť v sume najviac 500 eur ročne.
Túto sumu nebude nutné vyčerpať jednorazovo, ale bolo by možné si požiadať o príspevok v kalendárnom roku opakovane. Celková suma poskytnutého príspevku by tak nesmela presiahnuť 500 eur za rok.
Ďalšou novinkou má byť príspevok na podporu celoživotného vzdelávania náhradných rodičov v záujme zvyšovania kvality poskytovanej starostlivosti deťom v náhradnej starostlivosti. Príspevok má dosiahnuť najviac 100 eur ročne pre každého náhradného rodiča, pričom rodič by ho nemusel vyčerpať jednorazovo.
Novelou zákona sa má tiež sprístupniť náhradné výživné pre siroty, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok, aj pre deti, ktoré sú umiestnené v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a mládeže.
Viac k témam: náhradná starostlivosť, Náhradní rodičia, Príspevky na vzdelávanie, Príspevok na dieťa
Zdroj: Webnoviny.sk - Štát by mal od júla viac podporovať náhradné rodiny, ktoré sa starajú o väčšie súrodenecké skupiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Trump ustúpil zo sankcií, USA dočasne povolili ruskú ropu, dôvodom je rast cien a napätie vo svete
Grécky zástupca ministra odstúpil po obvineniach o jeho nedostatočnej kvalifikácii, ide už o štvrtú rezignáciu
Japonsko schválilo dohodu o dodávke prvých troch stealth fregát austrálskej námornej flotile