Sobota, 19. jún 2021
Slnečno  28,4 °C
Mimoriadne správy

Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného prehlásenia pre odklad poistného za júl

 Webnoviny  24. júl 2020  148
Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného prehlásenia pre odklad poistného za júl

24.7.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa zverejnila na svojej webovej stránke formulár čestného vyhlásenia, prostredníctvom ktorého môžu zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) žiadať o odklad splatnosti poistného za júl tohto roka.

Lehota splatnosti poistného sa im predĺži do 31. decembra tohto roka. Odložiť si úhradu poistného môžu tí zamestnávatelia a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 percent a viac.

Pokles príjmu treba nahlásiť cez formulár


Predĺženie lehoty na zaplatenie poistného za júl platí pre povinne poistenú SZČO a pre zamestnávateľa za časť poistného za zamestnávateľa (nie za zamestnanca). "Odložiť si splatnosť poistného za júl 2020 bude možné rovnakým spôsobom ako za predchádzajúce mesiace. Zamestnávatelia a povinne poistené SZČO budú na tento účel Sociálnej poisťovni predkladať čestné vyhlásenie," uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Pokles obratu, resp. príjmu z podnikania zamestnávateľ alebo SZČO oznámi Sociálnej poisťovni prostredníctvom elektronického formuláru.

"Zaslanie jeho elektronickej verzie zabezpečí rýchlu spätnú väzbu o zapracovaní predĺženej splatnosti poistného. Ak zamestnávateľ či SZČO nemá prístup k internetu, bude môcť Sociálnej poisťovni doručiť jeho listinnú podobu - listinná podoba formulára," dodal hovorca poisťovne.

Odklad sa dotkne stoviek podnikateľov


O odklad splatnosti poistného za júl tohto roka bude môcť požiadať Sociálnu poisťovňu približne 2,6-tisíca zamestnávateľov a 1,9-tisíca SZČO. V polovici júla o tom rozhodla vláda.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Ministerstvo práce predpokladá, že za júl tohto roka by celková suma odloženého poistného na sociálnom poistení u zamestnávateľov predstavovala zhruba 6,2 milióna eur. V prípade SZČO by celková suma odloženého poistného za júl mohla dosiahnuť 300-tisíc eur.

Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného. Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla tohto roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, podnikatelia, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného prehlásenia pre odklad poistného za júl © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.