Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Sociálna poisťovňa vyplatila dôchodky z iných fondov, putovalo na ne viac ako 700 miliónov eur
30.9.2021 (Webnoviny.sk) - Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa od začiatku januára do konca júna tohto roka 790 miliónov eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia.
Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž za šesť mesiacov tohto roka o 849,7 milióna eur vyššie ako príjmy tohto fondu. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne ku koncu júna tohto roka.
Rozdelenie financií
Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla sumou 440 miliónov eur z rezervného fondu solidarity, ďalších 290 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia.
Čiastkou 40 miliónov eur pomohol fond poistenia v nezamestnanosti a zvyšných 20 miliónov eur tvorila výpomoc z prebytkového fondu úrazového poistenia. Takmer 175,5 milióna eur zostalo vo fonde starobného poistenia ako prebytok z minulého roka.
Poisťovňa vykryla výdavky
Deficitný bol pritom za šesť mesiacov tohto roka aj fond nemocenského poistenia, a preto mu sumou 215 miliónov eur pomohol rezervný fond solidarity. Príjmy nemocenského fondu totiž za január až jún tohto roka dosiahli 372,1 miliónov eur a výdavky 612,3 milióna eur.
Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za šesť mesiacov tohto roka predstavovali 3,46 miliardy eur. Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 2,61 miliardy eur.
Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, či úrazových dávok.
Viac k témam: Dôchodky, Predčasný starobný dôchodok, Starobný dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa vyplatila dôchodky z iných fondov, putovalo na ne viac ako 700 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová
Zelené slogany už nestačia: pravidlá pre udržateľnosť sa sprísňujú