Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Sociálna poisťovňa vypláca OČR stovkám osôb, priemerná suma dávky dosiahla viac ako 440 eur

 Webnoviny  23. júl 2023  161  
Sociálna poisťovňa vypláca OČR stovkám osôb, priemerná suma dávky dosiahla viac ako 440 eur

23.7.2023 (SITA.sk) - Dlhodobé ošetrovné (OČR) zo Sociálnej poisťovne za január až máj tohto roka dostávalo v priemere 551 osôb mesačne. Priemerná suma tejto dávky dosiahla 445 eur.

Poisťovňa za prvých päť mesiacov tohto roka vyplatila 2 757 dlhodobých OČR v celkovej hodnote 1,23 milióna eur. Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne.

Možnosť čerpať dlhodobé ošetrovné pre nemocensky poistené osoby, ktoré ošetrujú v domácom prostredí blízku osobu a poskytujú jej domácu alebo paliatívnu starostlivosť, sa na Slovensku zaviedla od apríla 2021.

Tieto osoby majú nárok na OČR v sume 55 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby až počas 90 dní.Dlhodobá OČR pokrýva životné situácie osôb, ktoré sa starajú o chronicky chorého blízkeho po ukončení jeho hospitalizácie a tento chronicky chorý pre závažnú poruchu zdravia potrebuje poskytovanie domácej starostlivosti najmenej 30 dní na základe potvrdenia príslušného ošetrujúceho lekára. Druhou možnosťou je, že chorý príbuzný má potvrdené nevyliečiteľné ochorenie a bola mu indikovaná paliatívna starostlivosť.Viac k témam: Dlhodobá práceneschopnosť, OČR, Sociálne, štatistika
Zdroj: SITA.sk - Sociálna poisťovňa vypláca OČR stovkám osôb, priemerná suma dávky dosiahla viac ako 440 eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.