Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  27,6 °C
Mimoriadne správy

Sociálna poisťovňa v prvej polovici minulého roka nestíhala priznávať dôchodky, ukázal poslanecký prieskum

 Webnoviny  31. január 2022  53
Sociálna poisťovňa v prvej polovici minulého roka nestíhala priznávať dôchodky, ukázal poslanecký prieskum

31.1.2022 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa v prvej polovici minulého roka neplnila zákonné lehoty na priznanie dôchodkov. Napriek zložitej pandemickej situácii bol však stav lepší ako v predošlom roku.

Ide o záver druhého poslaneckého prieskumu v Sociálnej poisťovni v aktuálnom volebnom období, ktorý na pondelkovej schôdzi výboru pre sociálne veci ukončili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Zamestnancov vyradil COVID-19


Ako informovala poslankyňa NR SR Lucia Drábiková (OĽANO), ktorá záverečnú správu na základe uznesenia výboru spracovala, situácia v Sociálnej poisťovni bola v úvode minulého roka veľmi komplikovaná, keď pre ochorenie COVID-19 chýbalo v práci množstvo zamestnancov.

„Vďaka rozhodnutiu vedenia poisťovne vytvoriť oddelené tímy sa ju podarilo stabilizovať vrátane dodržiavania zákonných lehôt pri priznávaní dôchodkov,“ uviedla poslankyňa.

Žiadosti už vybavujú v lehotách


Nové vedenie Sociálnej poisťovne počas prieskumu potvrdilo, že poisťovňa k aprílu 2021 nerozhodla v zákonnej lehote o 490 žiadostiach o priznanie dôchodku. Po zlepšení pandemickej situácie a stavu pracovníkov bol počet takýchto žiadostí postupne znižovaný.

Po 18. kalendárnom týždni ich bolo 112 a od 20. kalendárneho týždňa Sociálna poisťovňa, podľa vyjadrenia vedenia, vybavuje žiadosti v zákonnej lehote.

Viac k témam: Dôchodky, Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa v prvej polovici minulého roka nestíhala priznávať dôchodky, ukázal poslanecký prieskum © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.