Nedeľa, 9. máj 2021
Väčšinou jasno  6,8 °C
Mimoriadne správy

Sociálna poisťovňa plátala diery v príjmoch, na úhradu dôchodkov použila prebytky z iných fondov

 Webnoviny  11. január 2021  51
Sociálna poisťovňa plátala diery v príjmoch, na úhradu dôchodkov použila prebytky z iných fondov

11.1.2021 (Webnoviny.sk) - Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa od začiatku januára do konca októbra minulého roka takmer 1,28 miliardy eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia.

Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž za desať mesiacov vlaňajška o 1,37 miliardy eur vyššie ako jeho príjmy. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne ku koncu októbra minulého roka.

Pomohli si fondom solidarity


Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla sumou 525 miliónov eur z rezervného fondu solidarity, ďalších 530 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia.

Čiastkou 125 miliónov eur starobnému fondu pomohol ku koncu októbra minulého roka fond poistenia v nezamestnanosti, sumou 80 miliónov eur fond úrazového poistenia a zvyšných 16 miliónov eur tvorila výpomoc z prebytkového fondu garančného poistenia. Takmer 181 miliónov eur zostalo vo fonde starobného poistenia ako prebytok z minulého roka.

Príjmy menšie ako výdavky


Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za desať mesiacov minulého roka dosiahli 5,6 miliardy eur. Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 4,23 miliardy eur.

Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, úrazových, či garančných dávok.

Viac k témam: peniaze, predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa plátala diery v príjmoch, na úhradu dôchodkov použila prebytky z iných fondov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.