Sobota, 20. apríl 2024
Polojasno  4,4 °C
Mimoriadne správy

Slovensko uviazlo v pasci stredného príjmu, podľa RRZ potrebuje nový model rastu

 Webnoviny  26. október 2022  166  
Slovensko uviazlo v pasci stredného príjmu, podľa RRZ potrebuje nový model rastu

26.10.2022 (Webnoviny.sk) - Slovensko uviazlo v pasci stredného príjmu a je potrebný nový model rastu. Skonštatoval to člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Martin Šuster.

Slovenský rast sa v posledných desiatich rokoch spomalil a naše dobiehanie k rozvinutým krajinám EÚ sa zastavilo. Sú za tým podľa rozpočtovej rady dlhodobo nízke vládne aj súkromné investície, nízka kvalita školstva, aj keď aspoň stúpa úroveň vzdelania medzi mladšími ročníkmi, a najmä dlhodobo slabý výskum a vývoj.

Sme v pasci


Náš predošlý rastový model preberania technológií aj manažérskych prístupov zo zahraničia sa vyčerpal a uviazli sme v pasci stredného príjmu.

„Sú samozrejme oblasti, kde sme sa ďalej zlepšovali, napríklad výrazne klesla korupcia, hoci sa to možno nezdá, a tiež sa zlepšila fyzická bezpečnosť,“ uvádza RRZ.

Nový model rastu


Očakávaná dĺžka života pred koronakrízou vzrástla za desať rokov o vyše dva roky.

„Dlhodobo máme jedny z najnižších príjmových nerovností spomedzi všetkých krajín na svete. Náš nový model rastu musí byť založený na vlastnom výskume a vývoji, kvalitnom vzdelaní a udržateľnom makroekonomickom prostredí,“ uzavrel Šuster.

Viac k témam: Ekonomika SR, Koronakríza, Korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko uviazlo v pasci stredného príjmu, podľa RRZ potrebuje nový model rastu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.