Štvrtok, 6. máj 2021
Zamračené  3,6 °C
Mimoriadne správy

Slovensko má najdrahšie bývanie spomedzi krajín V4. Viete, koľko vám ročne ukrojí z rozpočtu?

 Webnoviny  31. august 2020  99
Slovensko má najdrahšie bývanie spomedzi krajín V4. Viete, koľko vám ročne ukrojí z rozpočtu?

31.8.2020 (Webnoviny.sk) - Náklady na bývanie ukrajujú z rodinných rozpočtov na Slovensku takmer štvrtinu, čo je v rámci EÚ najvyšší podiel. V aktuálnej analýze o tom informuje spoločnosť WOOD & Company.

Vo výdavkoch na bývanie sú zahrnuté nájomné, údržba a oprava obydlí, energie, dodávka vody a iné služby pre domácnosti, ako je napríklad odvoz odpadu.

Najlacnejšie bývanie majú Maďari


V roku 2019 podiel výdavkov na bývanie z celkových spotrebných výdavkov predstavoval 24 percent. V rámci krajín EÚ išlo o najvyšší podiel. Priemer za EÚ bol vlani na úrovni 19 percent. Nižšie úrovne ukazovateľa dosiahli všetci naši susedia z V4. V prípade Maďarska bol podiel 15 percent, v Poľsku 17 percent a v Českej republike 21 percent.

Analýza, ktorú zverejnila spoločnosť v pondelok, vychádza z najaktuálnejších údajov Eurostatu za rok 2019 a prvý polrok 2020.

Najviac zaplatia Fíni a Dáni


Na jedného obyvateľa Slovenska vlani pripadali náklady súvisiace s bývaním vo výške 2 680 eur, uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská. V súhrne ide o najvyššiu sumu v rámci krajín V4. V Maďarsku na obyvateľa pripadala suma 1 316 eur, v Poľsku 1 608 eur. Najbližšie k úrovni SR má Česká republika s 2 557 eurami na obyvateľa.

Vo vyspelejších krajinách EÚ, kde sú vyššie nielen platy, ale aj ceny, zaplatia obyvatelia za bývanie viac. Na cenu má vplyv aj spotreba energií či využívanie služieb súvisiacich s bývaním.

Najvyššie ročné výdavky na bývanie v prepočte na obyvateľa vykázali vlani vo Fínsku, v Dánsku a Luxembursku, a to v rozpätí 6 200 až 8 200 eur. Naopak, najnižšie náklady mali v súvislosti s bývaním Bulhari, a to necelých 1 100 eur.

Viac k témam: náklady na bývanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko má najdrahšie bývanie spomedzi krajín V4. Viete, koľko vám ročne ukrojí z rozpočtu? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.