Sobota, 20. apríl 2024
Oblačno  4,5 °C
Mimoriadne správy

Slovensko by malo uzavrieť s Albánskom zmluvu o zamedzení dvojitému zdaneniu, navrhuje ministerstvo financií

 Webnoviny  15. apríl 2022  257  
Slovensko by malo uzavrieť s Albánskom zmluvu o zamedzení dvojitému zdaneniu, navrhuje ministerstvo financií

15.4.2022 (Webnoviny.sk) - Daňovníci Slovenska a Albánska by nemali podliehať dvojitému zdaneniu pri platení dane z príjmov.

Predpokladá to návrh zmluvy medzi Slovenskom a Albánskom o zamedzení dvojitému zdaneniu v oblasti daní z príjmov a zabránení daňovému úniku a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam, ktorý predložil rezort financií do pripomienkového konania.

Upravuje aj boj proti únikom


Ako upozornilo ministerstvo, ak by Slovensko takúto zmluvu s Albánskom nepodpísalo, príjmy by sa v oboch štátoch zdaňovali podľa vnútroštátnych právnych predpisov, čo často vedie k dvojitému zdaneniu.

Zmluva upravuje aj boj proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam, výmenu informácií, nediskrimináciu osôb a riešenie sporov vyplývajúcich z interpretácie a uplatňovania zmluvy. Zohľadňuje osobitosti a špecifiká daňových systémov Slovenska a Albánska.

Zmluva má prednosť pred zákonmi


Ide o medzinárodnú hospodársku zmluvu všeobecnej povahy, ktorá má charakter prezidentskej zmluvy a podľa Ústavy SR má prednosť pred zákonmi.

S návrhom zmluvy preto musí vysloviť súhlas aj Národná rada SR a následne ju musí ratifikovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Viac k témam: Daň z príjmov, Dane, dvojité zdanenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko by malo uzavrieť s Albánskom zmluvu o zamedzení dvojitému zdaneniu, navrhuje ministerstvo financií © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.