Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Slovensko a ďalšie štáty porušili predpisy únie o balíku cestovných služieb, EK im dáva čas na nápravu

 Webnoviny   2. november 2020  69
Slovensko a ďalšie štáty porušili predpisy únie o balíku cestovných služieb, EK im dáva čas na nápravu

2.11.2020 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) poslala Slovensku, Chorvátsku a Litve odôvodnené stanoviská a Bulharsku formálnu výzvu pre ich vnútroštátne predpisy, ktoré porušujú predpisy Európskej únie (EÚ) o balíku cestovných služieb. V tlačovej správe o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia EK v SR.

Cestujúci majú právo na vrátenie peňazí


Smernica o balíku cestovných služieb EÚ stanovuje, že cestujúci majú právo na vrátenie peňazí.

Počas pandémie ochorenia COVID-19 však niektoré členské štáty prijali vnútroštátne pravidlá, ktoré cestovným agentúram povoľujú kompenzáciu vo forme poukazov slúžiacich namiesto vrátenia cestovných nákladov za zrušené cesty. Takéto pravidlá však porušujú spomínanú smernicu a oslabujú práva spotrebiteľov.

K zmene právnych predpisov nedošlo


Chorvátsko, Litva a Slovensko aj napriek výzve nezmenili svoje právne predpisy, v dôsledku čoho EK postúpila do ďalšej fázy, ktorou je odôvodnené stanovisko.

Teraz majú dva mesiace na odpoveď a prijatie potrebných opatrení na riešenie nedostatkov, ktoré zistila EK. Ak sa tak nestane, EK môže rozhodnúť o postúpení prípadu Súdnemu dvoru EÚ.

Viac k témam: cestovné kancelárie, Koronavírus, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko a ďalšie štáty porušili predpisy únie o balíku cestovných služieb, EK im dáva čas na nápravu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.