Utorok, 18. jún 2019
Zamračené  20,5 °C
Mimoriadne správy

Slovenské domácnosti prejavili veľký záujem o solárne panely, dotácie sa rozdali za niekoľko minút

 Webnoviny  21. marec 2019  68
Slovenské domácnosti prejavili veľký záujem o solárne panely, dotácie sa rozdali za niekoľko minútBRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) - Slovenské domácnosti nestratili záujem o podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). V prvom kole pokračovania projektu Zelená domácnostiam II sa minula vyčlenená suma na spolufinancovanie slnečných kolektorov za sedem minút.

Druhé kolo projektu


„Aj naďalej evidujeme vysoký záujem o podporu. Kolo bolo uzatvorené po siedmich minútach od spustenia, kedy záujem o podporu prekročil vyčlenenú sumu 800-tisíc eur,“ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Alexandra Velická.

Agentúra vydala domácnostiam mimo bratislavského regiónu v prvom kole 490 poukážok na inštaláciu slnečných kolektorov. Ďalšie domácnosti budú môcť o príspevky na slnečné kolektory požiadať v piatom pripravovanom kole 16. apríla 2019, s rovnakou vyčlenenou čiastkou 800-tisíc eur. „Do septembra budú vyhlásené ešte ďalšie tri kolá pre slnečné kolektory,“ konštatovala Velická.

V druhom kole projektu, ktoré bude otvorené 26. marca 2019, budú môcť domácnosti z mimobratislavských regiónov žiadať o poukážky na inštaláciu fotovoltických panelov.

Polovica oprávnených nákladov


V týždňových intervaloch budú nasledovať kolá na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu s rovnakou sumou 800-tisíc eur. Do septembra 2019 plánuje SIEA vyhlásiť podľa zverejneného harmonogramu spolu 20 kôl.

V pokračovaní projektu znovu platí, že poukážky môžu pokryť maximálne 50 % oprávnených výdavkov na dodávku zariadenia vrátane montáže a inštalácia musí byť zrealizovaná až po vydaní poukážky.

Maximálne môže rodinný dom získať 1 750 eur na slnečné kolektory, 3 400 eur na tepelné čerpadlo, 1 500 eur na kotly na biomasu a 1 500 eur pri fotovoltických systémoch. V rámci projektu Zelená domácnostiam II má byť do roku 2023 podporených 21-tisíc inštalácií s celkovým inštalovaným výkonom 140 megawattov.

Viac k témam: obnoviteľné zdroje energie, Slovenská inovačná a energetická agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenské domácnosti prejavili veľký záujem o solárne panely, dotácie sa rozdali za niekoľko minút © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.