Utorok, 11. máj 2021
Slnečno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Slovenská ekonomika sa môže po pandémii naštartovať, ale dynamika rastu závisí od viacerých faktorov

 Webnoviny  14. apríl 2021  27
Slovenská ekonomika sa môže po pandémii naštartovať, ale dynamika rastu závisí od viacerých faktorov

14.4.2021 (Webnoviny.sk) - Po skončení pandémie sa môže slovenská ekonomika naštartovať, miera dynamiky však bude závisieť aj od účinných opatrení vlády a od spoločného úsilia štátu, podnikateľov a zástupcov zamestnancov.

Ako ďalej konštatuje Správa o stave podnikateľského prostredia v Slovenskej republike, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda, je nevyhnutné sa neodkladne zamerať na odstraňovanie neopodstatnených regulačných a finančných bariér, byrokracie, nákladového a časového zaťaženia, ako aj na zabezpečenie stability a predvídavosti podnikateľského prostredia.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


„Preto je hlavnou prioritou Ministerstva hospodárstva SR v spolupráci s ostatnými rezortmi realizovať ďalšie opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia. Toto bude dosiahnuté len prostredníctvom efektívnej komunikácie v rámci štátnej správy a v úzkej spolupráci s odbornou a podnikateľskou verejnosťou,” uvádza sa v materiáli.

Treba naštartovať súdnictvo


Podľa rezortu je potrebné, aby vláda pokračovala v strategických zámeroch, ktoré prijala v programovom vyhlásení a v blízkej budúcnosti prijala aj ďalšie opatrenia, ktoré podporia udržateľný hospodársky rast a zvýšenie zamestnanosti. Nevyhnutné je aj zabezpečenie lepšej vymáhateľnosti práva a sfunkčnenie súdnictva.

Ako ďalej v správe konštatuje ministerstvo, na Slovensku dlhodobo absentoval systémový prístup k zlepšovaniu podmienok pre podnikanie. Dôsledkom je, že už niekoľko rokov nedokážeme dobiehať ekonomickú úroveň pôvodných členov Európskej únie.

Slovensko podľa rezortu dostatočne nevyužilo dobré ekonomické časy a zaostáva najmä v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúci rast, teda napríklad v kvalite verejnej správy, vo vzdelávaní, vede, výskume, a v inováciách či vo vyrovnávaní regionálnych rozdielov a kvalite životného prostredia. Zároveň pritom musíme čeliť ďalším výzvam ako je starnutie populácie, klimatická kríza alebo digitálna transformácia.

Ministerstvo trvá na reformách


Ministerstvo preto zdôrazňuje potrebu reforiem, ktoré sú podľa neho ešte viac potrebné v čase, keď je ekonomika a podnikateľské prostredie zasiahnuté pandémiou COVID-19.

„Preto hlavnou výzvou roku 2021 bude hospodársky pokles z titulu pandémie a bude ešte dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby sa všetky rezorty v rámci svojej pôsobnosti zapojili do procesu štrukturálnych zmien ekonomiky,” zdôrazňuje rezort.

Ten sa v roku 2021 a v nasledujúcich rokoch chce sústrediť na zlepšenie podnikateľského prostredia, zabezpečenie dôsledného uplatňovania agendy lepšej regulácie, ako aj zvýšenie konkurencieschopnosti a zlepšenie podmienok v energetike.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, finančná pomoc, slovenská ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská ekonomika sa môže po pandémii naštartovať, ale dynamika rastu závisí od viacerých faktorov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.