Sobota, 19. jún 2021
Slnečno  28,4 °C
Mimoriadne správy

Slováci prichádzajú pre zmrazené stravné o peniaze, ceny v reštauráciách totiž stále rastú

 Webnoviny  20. apríl 2021  49
Slováci prichádzajú pre zmrazené stravné o peniaze, ceny v reštauráciách totiž stále rastú

20.4.2021 (Webnoviny.sk) - Napriek medziročnému rastu cien v reštauráciách o 3,9 % ostáva stravné aj naďalej zmrazené do konca roka. Ak by sa zvyšovalo podľa bežných pravidiel, jeho zvýšenie by nastalo už v polovici minulého roka.

Slováci by tak dostávali denne na stravných lístkoch a kartách minimálne o 19 centov viac, čo by vychádzalo v priemere 4,18 eura na mesiac. Informoval o tom v pondelok prezident Asociácie moderných benefitov (AMOBE) Štefan Petrík.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Pre zmrazenie rastu stravného začiatkom roku 2020 by v súčasnosti reštaurácie i rodiny mali potenciálne až o jeden stravný lístok mesačne navyše. Náklady na obedy sa pritom zamestnancom predražili aj pre poplatky za donášku počas pandémie.

Nárast o 80 centov


To, že súčasná výška príspevku na stravu už nestačí, potvrdzuje podľa AMOBE aj nedávny prieskum agentúry 2muse na vzorke 1 000 zamestnancov využívajúcich stravné lístky, karty alebo finančný príspevok.

Tí sa v prieskume vyjadrili, že ich priemerná útrata za obed sa pohybuje na úrovni 7,30 eura. V porovnaní s februárom 2020, zber dát prebehol pred zavedením protipandemických opatrení, je to nárast o 80 centov.

Rakúsko zdvojnásobilo stravné


„Podľa samotných spotrebiteľov už minimálne stravné na úrovni 3,83 eura na deň absolútne nekorešponduje s realitou. Prakticky je to len polovica z toho, čo ľudia platia za obedy. Za zváženie určite stojí inšpirovať sa susedným Rakúskom, ktoré už na začiatku pandémie zdvojnásobilo stravné v krajine zo 4 na 8 eur denne,“ navrhuje Štefan Petrík.

Asociácia moderných benefitov združuje spoločnosti Edenred Slovakia, UP Slovensko a Doxx-Stravné lístky. Členovia asociácie zabezpečujú zamestnanecké benefity, vrátane papierových a elektronických stravných lístkov, pre viac ako 770 000 zamestnancov pracujúcich u takmer 35 000 zamestnávateľov a SZČO.

Viac k témam: Koronavírus, Pandémia, reštaurácie, stravné lístky, stravovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci prichádzajú pre zmrazené stravné o peniaze, ceny v reštauráciách totiž stále rastú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.