Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Seniori odmietli Matovičov návrh pomoci z desatora požiadaviek na udržanie koalície, ministrovi poslali tvrdý odkaz

 Webnoviny   1. september 2022  134  
Seniori odmietli Matovičov návrh pomoci z desatora požiadaviek na udržanie koalície, ministrovi poslali tvrdý odkaz

1.9.2022 (Webnoviny.sk) - Občianske združenie Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) vyzýva, aby sa okamžite vyriešila situácia pre pomoc seniorom. Združenie však odmieta pomoc, ktorá bola predstavená v desiatich bodoch v návrhu ako podmienka pre zachovanie koalície.

Pomoc seniorom so zdražovaním


Ako vo štvrtok informoval predseda JDS Michal Kotian v tlačovej správe, „návrh je len marketingovým príspevkom na zalepenie očí". Združenie dodalo, že Slovensko potrebuje po viac ako ôsmich mesiacoch prijať pomoc pre seniorov.

„Pomoc v návrhu nemá žiaden racionálny základ a nereflektuje skoro 15 percent dôchodcovskej inflácie a zdražovanie, s ktorou sú konfrontovaní seniori už niekoľko mesiacov," tvrdí Kotian, podľa ktorého je 13. dôchodok nedostatočný.

„V súčasnosti je 13. dôchodok iba sociálna dávka, nie skutočný dôchodok. Myslíme si, že takýto vážny záväzok má prichádzať po racionálnom a konštruktívnom dialógu," tvrdia v JDS. Podľa nich v dôsledku zdražovania seniori prispievajú viac ako 400 miliónov eur do štátneho rozpočtu.

Vyplácanie 13. dôchodku


„Návrhom nám z týchto 400 miliónov chcú vyplatiť naspäť len 150 miliónov eur, ako 13. dôchodok. Prečo si chce týmto návrhom štát nechať 250 miliónov eur?," dožadujú sa odpovede v občianskom združení.

Kotian priznal, že už niekoľko mesiacov upozorňujú na neudržateľnú situáciu u seniorov. „Pod petíciu za naše oprávnené požiadavky sa iba za jeden mesiac podpísalo už viac ako 160-tisíc ľudí," dodal predseda JDS.

Združenie na základe petície očakávalo aspoň diskusiu. „Dôrazne požadujeme upokojenie a stabilitu. Najmä však konštruktívny dialóg a riešenia adekvátne súčasnej dobe," uzavrel Kotian.

Viac k témam: Dôchodky, Finančná pomoc, Inflácia na Slovensku, Koaličná kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Seniori odmietli Matovičov návrh pomoci z desatora požiadaviek na udržanie koalície, ministrovi poslali tvrdý odkaz © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.