Piatok, 7. máj 2021
Oblačno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Rozpočtové pravidlá verejnej správy sa zrejme zmenia, z novely chcú vylúčiť jednu možnosť

 Webnoviny  28. júl 2020  123
Rozpočtové pravidlá verejnej správy sa zrejme zmenia, z novely chcú vylúčiť jednu možnosť

28.7.2020 (Webnoviny.sk) - Rozpočtovanie daňových a odvodových príjmov, ktoré nie sú súčasťou oficiálnych vládnych prognóz, by sa malo stať minulosťou. Rezort financií totiž avizuje prípravu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, podľa ktorej sa má vylúčiť možnosť, aby návrh rozpočtu verejnej správy obsahoval daňové a odvodové príjmy, ktoré neboli obsiahnuté v prognóze Výboru pre daňové prognózy.

Vyplýva to z predbežnej informácie k návrhu novely, ktorý by sa do pripomienkového konania mal dostať už v auguste.

Práve tento postup bol pritom zo strany súčasnej vládnej garnitúry často kritizovaný pri pôsobení predchádzajúcich vlád. Tie totiž do rozpočtu schvaľovali stámiliónové rezervy na prípadný lepší vývoj v daniach a odvodoch oproti posledným oficiálnym prognózam, čo im následne umožňovalo v samotnom rozpočtovom roku používať tieto nadpríjmy na financovanie rôznych opatrení.

Novela zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy má pritom podľa predbežnej informácie sprehľadniť aj narábanie s rozpočtovými rezervami, keď sa má zamerať najmä na úpravu pravidiel ich tvorby a použitia a taktiež hospodárenia s nimi. Návrh novely sa však dotkne aj podmienok poskytovania návratných finančných výpomocí zo štátnych finančných aktív.

Viac k témam: minister financií SR, verejná správa
Zdroj: Webnoviny.sk - Rozpočtové pravidlá verejnej správy sa zrejme zmenia, z novely chcú vylúčiť jednu možnosť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.