Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Rezort hospodárstva finišuje s prípravou akčného plánu, ktorého cieľom je využívať vodíkovú technológiu
7.1.2022 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo hospodárstva SR pokračuje v prípravách výraznejšieho zapojenia Slovenska pri využívaní vodíka. V lete minulého roka vláda schválila Národnú vodíkovú stratégiu, aktuálne rezort hospodárstva dokončuje na ňu nadväzujúci akčný plán. Ten by už mal obsahovať konkrétne úlohy jednotlivých ústredných orgánov štátnej správy v súvislosti s vodíkom.
Stratégia definuje štyri oblasti
Kabinet mal podľa schválenej stratégie rokovať o materiáli koncom vlaňajšieho roka. Napokon sa však dokument na stoly ministrov nedostal. „Akčný plán je už takmer hotový. Mesiac hore - dole, nehrá rolu. Plán už iba dolaďujeme, robota je urobená," uviedol minister hospodárstva Richard Sulík v rozhovore pre agentúru SITA.
Samotná stratégia pritom rozoberá vodík zo štyroch oblastí, a to výroba, preprava, skladovanie a spotreba a definuje, pre akú oblasť existujú aké podmienky uplatnenia.
„Napríklad v hutníctve sa dá vodík využívať pri redukcii železa, ale to by vyvolalo takú obrovskú spotrebu, že je to hudba budúcnosti. Oproti tomu spustiť vodíkový vlak na pilotnej trati Prievidza - Nové Zámky je stokrát jednoduchšie a lacnejšie," načrtol Sulík.
Vodíkové nabíjacie stanice
Meškanie minister priznal aj pri výstavbe prvých vodíkových čerpacích staníc. Tie mali podľa jeho pôvodných vyjadrení stáť už na jeseň uplynulého roka. „Áno, tu meškáme. Sú tam neuveriteľné ťažkosti s verejným obstarávaním, ale bojujeme na tomto poli ďalej. Nebudem už hovoriť ďalšie termíny, ale verím, že už čoskoro bude prvá vodíková čerpačka," povedal.
Národnú vodíkovú stratégiu schválila vláda v lete 2021. Definuje strategickú úlohu štátu pri využití vodíkových technológií. Jej cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a zároveň prispieť k uhlíkovo neutrálnej spoločnosti v súlade s Parížskou klimatickou dohodou. Prostredníctvom stratégie má štát vytvoriť rámec pre využitie vodíka v celom jeho reťazci.
Viac k témam: Parížska klimatická dohoda, Technológia, Uhlíková neutralita, Vodík
Zdroj: Webnoviny.sk - Rezort hospodárstva finišuje s prípravou akčného plánu, ktorého cieľom je využívať vodíkovú technológiu © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Kolobežkárka sa zrazila s autom pri Rimavskej Sobote, do nemocnice ju odvážal vrtuľník – FOTO
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Raši rokoval s egyptským veľvyslancom o aktuálnej bezpečnostnej situácii na Blízkom východe – FOTO