Piatok, 12. júl 2024
Zamračené  26 °C
Mimoriadne správy

Ráznejšie zvýšenie nezamestnanosti na Slovensku analytik neočakáva, pomenoval však čoraz väčší zásadný problém

 Webnoviny  23. január 2024  193  
Ráznejšie zvýšenie nezamestnanosti na Slovensku analytik neočakáva, pomenoval však čoraz väčší zásadný problém

23.1.2024 (SITA.sk) - Ekonomika aktuálne vykazuje známky dvojrýchlostnej ekonomiky, čo v plnej miere ukázali aj posledné čísla nezamestnanosti. Dôsledky energetickej krízy brzdia aktivitu časti ekonomiky, ktorá čoraz vo väčšej miere dodáva i nových nezamestnaných. Tvrdí to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Voľné pracovné miesta


Stále relatívne vysoká zásoba voľných pracovných miest v kombinácii s ekonomickým rastom relatívne náročným na pracovnú silu by však podľa analytika mali brániť masívnemu nárastu miery nezamestnanosti.

„Čoraz väčším problémom pre domáci trh práce bude v nasledujúcich rokoch starnutie populácie a postupný pokles ekonomicky aktívnej populácie. Najmä ekonomicky silnejší západ krajiny tak bude i naďalej zápasiť s nedostatkom pracovníkov," upozornil Koršňák.

Ďalší pokles miery nezamestnanosti bude podľa neho spomaľovať i nesúlad medzi štruktúrou dopytu po pracovnej sile a jej ponuky, a to či už v smere kvalifikácie, tak v smere regionálnej disproporcie.

Evidencia nezamestnanosti


Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v decembri minulého roka medzimesačne zvýšila o 0,06 percentuálneho bodu na 5,08 percenta.

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je po novom hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne vzrástol o 0,04 percentuálneho bodu, a to na 3,88 percenta.

Napriek miernemu rastu nezamestnanosti zaznamenal rezort práce pokles počtu ľudí bez práce vo veku do 29 rokov. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ukazovateľ PDU


Ukazovateľ PDU dosiahol v poslednom mesiaci vlaňajška druhú najnižšiu hodnotu od januára 2021, odkedy rezort tento údaj eviduje. Pri medziročnom porovnaní PDU klesol o 0,49 percentuálneho bodu.

Znížil sa aj podiel uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku. V decembri minulého roka dosiahol úroveň 4,67 percenta a v porovnaní s decembrom 2022 klesol o 0,19 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov


Celkový počet uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úradoch práce sa medziročne znížil o 8,2 tisíca osôb. V decembri vlaňajška dosiahol takmer 170-tisíc osôb, čo je blízko najnižších úrovní za posledných 23 rokov.

Podobne klesol aj počet disponibilných uchádzačov v produktívnom veku, ktorý sa v decembri minulého roka ustálil na čísle 141,4 tisíca a v porovnaní s decembrom 2022 sa znížil až o 18,8 tisíca osôb.

Ukazovatele nezamestnanosti aj počtu uchádzačov o zamestnanie sa tak naďalej udržiavajú na úrovniach blízkych obdobiu pred pandémiou a dosahujú najnižšie hodnoty za posledné roky.

Viac k témam: Analytik, energetická kríza, Nezamestnanosť, PDU, Voľné pracovné miesta
Zdroj: SITA.sk - Ráznejšie zvýšenie nezamestnanosti na Slovensku analytik neočakáva, pomenoval však čoraz väčší zásadný problém © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.