Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Prepad stavebníctva na Slovensku sa prehĺbil, znížil sa aj objem rekonštrukcií aj údržby

 Webnoviny  10. november 2020  58
Prepad stavebníctva na Slovensku sa prehĺbil, znížil sa aj objem rekonštrukcií aj údržby

10.11.2020 (Webnoviny.sk) - Prepad stavebníctva sa opäť prehĺbil. Stavebná produkcia v septembri bola medziročne nižšia o 22,1 percenta, čo predstavuje zvýšenie prepadu o takmer tri percentuálne body z augustových 19,2 percenta. Bol to najhorší výsledok od októbra 2016.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka bola stavebná produkcia nižšia o 23,3 percenta a práce slovenských stavebných firiem realizované v zahraničí klesli o 6,3 percenta. Vyplýva to z predbežných údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, podľa ktorých dosiahol objem stavebných prác hodnotu 491 miliónov eur.

Práce v zahraničí presiahli osem percent


Vývoj stavebnej produkcie na domácom trhu ovplyvnilo zníženie novej výstavby, vrátane rekonštrukcií a modernizácií o 22,6 percenta a v opravách a údržbe o 30,3 percenta. V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba tvorila 72,5 percenta, podiel prác na opravách a údržbe tvoril 23,4 percenta.

Z hľadiska výrobného zamerania sa v porovnaní so septembrom 2019 výstavba v pozemnom staviteľstve (budovách) znížila o 23,6 percenta a množstvo prác na inžinierskych stavbách kleslo o 22,6 percenta.

Ako ďalej informovala hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová, produkcia realizovaná v zahraničí dosiahla len 40,2 milióna eur. Z celkového objemu stavebnej produkcie tvorili práce v zahraničí 8,2 percenta a na domácich stavbách 91,8 percenta.

Pokles o viac ako 18 percent


V súhrne stavebná produkcia za deväť mesiacov roku 2020 dosiahla 3,7 mld. eur a oproti rovnakému obdobiu roka 2019 bola nižšia o 11,9 percenta. Stavebné práce slovenských stavebných firiem na domácom trhu medziročne klesli o 12,9 percenta, ich aktivita v zahraničí bola za prvých deväť mesiacov vyššia o 3,9 percenta.

V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba, vrátane modernizácií a rekonštrukcií tvorila 70,9 percenta, realizovaný objem prác sa znížil o 13,2 percenta. Opravy a údržba sa znížili o 14,5 percenta v porovnaní s minulým rokom a ich podiel tvoril 25,4 percenta.

Kým za celý prvý štvrťrok ešte stavebná produkcia vykázala medziročný nárast o 2,7 percenta, v druhom už nastal pokles o 14,6 percenta a v treťom štvrťroku dosiahol pokles až o 18,4 percenta.

Viac k témam: stavebníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Prepad stavebníctva na Slovensku sa prehĺbil, znížil sa aj objem rekonštrukcií aj údržby © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.