Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  27,1 °C
Mimoriadne správy

Predajcovia potravín a drogistického tovaru upozorňujú na nedostatky vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva

 Webnoviny  19. november 2021  52
Predajcovia potravín a drogistického tovaru upozorňujú na nedostatky vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva

19.11.2021 (Webnoviny.sk) - Predajcovia potravín a drogistického tovaru združení v Slovenskej aliancii moderného obchodu (SAMO) upozorňujú na nedostatky najnovšej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorou sa od 22. novembra upravujú obmedzenia pre prevádzky.

Podľa SAMO súčasné znenie vyhlášky totiž úplne znemožňuje prístup do obchodných domov osobám mimo režimu OP, a to aj k esenciálnym prevádzkam nachádzajúcim sa v obchodných domoch.

Časť lekární zostane zablokovaná


Sú to napríklad predajne potravín, drogérie, lekárne, ambulancie lekárov, prípadne prevádzky poskytujúce terapiu osobám so zdravotným postihnutím.

„Podľa súčasného znenia zverejnenej vyhlášky tak zostane zablokovaná výrazná časť lekární pre väčšinu obyvateľov Slovenska, vrátane tých, ktoré sú inak bežne otvorené aj počas víkendových dní," upozorňujú obchodníci.

SAMO vníma ako problematickú aj reguláciu 25 metrov štvorcových na zákazníka. Zvýšiť počet metrov štvorcových na zákazníka z 15 na 25 vníma aliancia ako kontraproduktívne a ak sa nezmení vyhláška v časti týkajúcej sa obchodných domov, tak sa obchodníci dostanú na hranu schopnosti pokryť základné potreby obyvateľov na Slovensku.

Obchody patria k najbezpečnejším


„Nemáme vedomosť, že by v niektorej inej krajine platili takto striktné pravidlá na vstup do predajní s esenciálnym tovarom. Nie je ani nikde preukázané, že v obchodoch prichádza k šíreniu vírusu, naopak, pre prísnu disciplínu v rámci obchodov, špeciálne s esenciálnym tovarom, patria tieto prevádzky celosvetovo k najbezpečnejším,“ poznamenal predseda SAMO Martin Krajčovič.

SAMO dôrazne žiada o urgentnú zmenu súčasného znenia vyhlášky tak, aby bol umožnený prístup do obchodných domov aj osobám mimo režimu OP, pokiaľ pôjde o návštevu esenciálnych prevádzok.

Zároveň žiada o úpravu, ktorá ponechá 15 metrov štvorcových na zákazníka v rámci predajní s esenciálnym tovarom.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Predajcovia potravín a drogistického tovaru upozorňujú na nedostatky vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.