Nedeľa, 9. máj 2021
Väčšinou jasno  6,8 °C
Mimoriadne správy

Praxujúcich študentov nemusí zamestnávateľ nahlasovať do sociálky ani ak dostávajú odmenu

 Webnoviny   5. september 2020  119
Praxujúcich študentov nemusí zamestnávateľ nahlasovať do sociálky ani ak dostávajú odmenu

5.9.2020 (Webnoviny.sk) - Zamestnávatelia, u ktorých budú v novom školskom roku praxovať žiaci a študenti stredných a vysokých škôl, nemusia týchto študentov a žiakov prihlasovať do registra Sociálnej poisťovne a ani za nich odvádzať poistné na sociálne poistenie.

V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. V tejto oblasti nemajú zamestnávatelia žiadne oznamovacie či iné povinnosti. Skutočnosť, že žiak alebo študent má počas výkonu praxe nárok na odmenu, nie je v tejto súvislosti rozhodujúca, tvrdí hovorca poisťovne.

Ak totiž žiak strednej školy vykonáva praktické vyučovanie v zmysle zákona o odbornom vzdelávaní a príprave alebo študent vysokej školy praktickú výučbu alebo odbornú prax podľa zákona o vysokých školách, nemá postavenie zamestnanca v sociálnom poistení. "Znamená to, že obdobie výkonu odbornej praxe sa im v budúcnosti nezarátava na dôchodkové účely," dodal Višváder.

Viac k témam: odborná prax, študenti, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk - Praxujúcich študentov nemusí zamestnávateľ nahlasovať do sociálky ani ak dostávajú odmenu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.