Streda, 12. máj 2021
Zamračené  9,7 °C
Mimoriadne správy

Poslanecký prieskum odhalil zlyhania v Sociálnej poisťovni, vinia za to smeráka Vážneho

 Webnoviny  26. november 2020  50
Poslanecký prieskum odhalil zlyhania v Sociálnej poisťovni, vinia za to smeráka Vážneho

26.11.2020 (Webnoviny.sk) - Zodpovednosť za neefektívne zaobchádzanie Sociálnej poisťovne s financiami daňových poplatníkov nesie podľa strany Sloboda a solidarita (SaS) jednoznačne jej bývalý generálny riaditeľ, nominant strany Smer-SD a súčasný poslanec Národnej rady SR Ľubomír Vážny.

Reálne zlyhania


Poslanecký prieskum poukázal aj na ďalšie vážne zlyhania v Sociálnej poisťovni. SaS považuje správu o jeho výsledkoch za veľavravný obraz toho, ako táto inštitúcia fungovala pod vedením Vážneho. Informoval o tom Ondrej Šprlák, hovorca SaS.

„Správa, ktorú vypracoval Výbor NR SR pre sociálne veci o poslaneckom prieskume, ktorý sme absolvovali v júni tohto roka v Sociálnej poisťovni, popisuje reálne zlyhania, aké sa diali v štátnej inštitúcii za peniaze nás všetkých," vyhlásil člen Výboru NR SR pre sociálne veci za SaS Peter Cmorej, podľa ktorého Vážny navyše ignoroval niektoré povinnosti, ktoré mu boli uložené zákonom.

Neefektivita a byrokracia


Poslanecký prieskum podľa SaS ukázal absolútnu neefektivitu a zbytočnú byrokraciu, keď bolo približne 750-tisíc žiadostí, ktoré boli doručené emailom, následne tlačených a ručne prepisovaných do systémov Sociálnej poisťovne.

„Navyše sme boli svedkami vydávania viacerých rozhodnutí, pri ktorých máme pochybnosti o ich zákonnosti. Išlo napríklad o nepriznanie materskej či predčasných dôchodkov. Ak by napokon prišlo k súdnemu konaniu, osobnú zodpovednosť by mal jednoznačne znášať Ľubomír Vážny,“ uzavrel Cmorej.

Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanecký prieskum odhalil zlyhania v Sociálnej poisťovni, vinia za to smeráka Vážneho © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.